Toyota, Japonya’da Kaza Testlerini Manipüle Etmekle Suçlandı

Japonya Ulaştırma Bakanlığı, Toyota, Mazda ve Honda gibi markaların çarpışma testlerinde usulsüzlük yaptığını tespit etti. Toyota’nın bazı otomobilleri için satış ve teslimat durdurma kararı alındı.

Japon otomobil devi Toyota, Japonya’da önemli bir konu ile gündemde. Japonya Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan bir incelemeye göre Toyota tarafından üretilmiş ve üretilmekte olan bazı otomobillerde usulsüzlük tespit etti. Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, çarpışma testlerinde özelleştirilmiş test araçları kullanıyor ve bu sayede aslında gerçek olmayan sonuçlar sunuyordu.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre hâlihazırda Japonya’da satılmakta olan Corolla Fielder, Corolla Axio ve Yaris Cross modellerinin satış ve teslimat süreçleri askıya alınmış durumda. Bu araçlarda yaya güvenliği ile ilgili test sonuçlarının hatalı hâle getirildiği tespit edilmiş durumda.

Honda ve Mazda da aynı suçlamayla karşı karşıya

Toyota'ya suçlama

Japonya Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturma en çok Toyota’yı etkilemiş olsa da Honda, Suzuki ve Mazda da benzer suçlamalarla gündemde. Yapılan açıklamaya göre Japonya’da yollarda olan tam 32 model için usulsüzlük yapıldı. Mazda, Suzuki ile Honda’nın kaç otomobilde usulsüzlük yaptığı ise şimdilik netleşmedi.

Toyota, Mazda ve Subaru Birlikte Yeni Bir Motor Yapacak

Japonya’da yaşanan kriz, şirketlerin borsadaki durumlarını da doğrudan etkiledi. Toyota, kriz kapsamında yüzde 2,4 değer kaybı yaşadı. Mazda hisseleri ise yüzde 4’ten fazla düşmüş durumda. Bakalım Toyota, Honda ve Suzuki’nin Türkiye’deki firmalarından konuyla ilgili bir açıklama gelecek mi…

Kaynak :
https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-06-03/wrongdoings-found-at-toyota-others-in-japan-carmaker-probe

Başa dön tuşu