Uber için Türkiye’de yolun sonu!

Ülkemizde uzun vakittir faaliyet gösteren Uber, en değerli hizmeti olan Uber XL servisini Türkiye’de durdurdu. Şirket, bugün yayınladığı açıklama ile Türkiye’de bundan sonra Uber XL nakliyatı yapmayacağını söz etti.

Taksi esnafının en büyük rakibi pozisyondaki Uber XL hizmeti ile yolcular, lüks minibüsler ile seyahat yapabiliyordu. Taksi esnafı, yasal mevzuatlara uygun olmadığı gerekçesiyle Uber’in ‘kaçak taşımacılık’ yaptığına vurgu yaparak tabir yerindeyse ‘savaş‘ başlatmıştı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta esnaflar ile bir ortaya geldiği iftar yemeğinde, “Uber konusu bizim hükümetimizde yoktur, bitmiştir.” demişti.

Uber’in açıklaması şu şekilde 

Uber, bugün itibariyle Türkiye’de sadece taksi ile nakliyat yapacağını duyurduğu açıklamasında şu kelamlara yer verdi:

“Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün dünyada 63 ülkede, 700’den fazla kentte günde 15 milyon seyahat yapılmasına imkan sağlayan küresel bir teknoloji platformu olmuştur.

Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul’da hizmet vermeye başlamış ve inançlı ulaşımın tanınan seçeneği haline gelmiştir. Türkiye’de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL şoför ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir.

Maalesef, çok güç bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi eserlerini sunmaya devam edeceğiz.

Uber olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili lokal paydaşlarla birlikte çalışmak istiyoruz.

Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her şartta saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL şoför iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz.”

Bir öbür nakliyat uygulaması olan Careem, 2018 yılının Temmuz ayında VIP nakliyat hizmetini durdurduğunu duyurmuştu. Uber’e erişimin engellenmesi için dava açılmıştı. Bu dava 3 Temmuz tarihine ertelendi. Uber, bu tarihi beklemeden UberXL faaliyetlerini durdurdu. Bugün itibariyle uygulamadan sırf sarı ve turkuaz taksi çağrılabiliyor.

Başa dön tuşu