Uyku takip sensörleri uykusuzluğu tetikleyebilir

Bugün fitness takip aygıtlarının yetenekleri ortasında uyku takibi yapmak da var. Kimi giyilebilir cihazlar temel düzeyde uyku takibi yaparken kimi aygıtlar da yapay zekâ takviyesi ile detaylı tahliller yapabiliyor. Bununla birlikte uyku takibi düşünüldüğü üzere verimli olmayabilir.

Kesin sonuçlar vermiyor

Uyku takibi yapan aygıtlar genelde bileğinizden nabız ölçerek, ultrason yardımıyla yastık altında yahut kol hareketlerini gözlemleyerek datalar topluyor. Sonrasında da bilgileri grafik haline getirerek kullanıcılara sunuyor. Uyku müddeti, derin uyku mühleti üzere kıymetler bu grafiklerde yer alıyor.

Bununla birlikte araştırmacılar uyku takibinin gerçekliğinden kuşkulu. Yapılan testlerde aygıtların vakit zaman yanılabildiği ve sunduğu grafiklerde kusurlar olabildiği ortaya çıkmış. Yani tam bir uyku grafiği elde etmek mümkün olamayabiliyor. Zati bu aygıtlar algoritmalar yardımıyla gerçek datalar değil varsayımı datalar hazırlıyor.

Uyku takibini genel manada bilgi sahibi olmak için yapan kullanıcılar açısından bu stil yanılgılar sorun olmayabilir lakin uyku sistemi sağlamayı takıntı haline getiren yahut uyku rahatsızlığı nedeniyle aygıtlara güvenen kullanıcılar açısından problem olabilir.

Uzmanlar yanılgılı bilgiler nedeniyle takıntılı kullanıcıların uyku bozukluğuna neden olabilecek davranışlarda bulunabileceğini yahut daha fazla ilaç alabileceklerini söz ediyor. Her iki durumda da uyku takibi aygıtlarına çok inanç duymak riskli bir hale gelebiliyor. Bu bakımdan her vakit temkinli olmakta ve bir kestirim olarak yaklaşmakta yarar var.

 

Başa dön tuşu