WhatsApp, erişim kısıtlamalarına karşı Proxy özelliğini duyurdu

Tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp, hükümetler tarafından yer yer kısıtlamalara maruz kalabiliyor. Hal bu türlü olunca da birçok kullanıcı, yaşanan kesintinin WhatsApp kaynaklı olduğunu düşünüp WhatsApp çöktü mü diye merak ediyor. Halbuki yaşanan erişim sorunlarının tek sebebi WhatsApp olmayabiliyor. Çünkü ülkeler kimi durumlarda, internet bant genişliğini kısabiliyor ya da direkt WhatsApp üzere çeşitli iletileşme ve toplumsal medya platformlarına erişim engeli getirebiliyor.

Erişim kısıtlamaları WhatsApp Proxy ile aşılacak

Meta da bu üzere durumlarda WhatsApp’ın kesintisiz olarak kullanılabilmesini sağlayan Proxy özelliğini kullanıma sundu. Şirket WhatsApp’ın yeni Proxy özelliğiyle ilgili şu sözlere yer verdi:

“Bir proxy seçerek, dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler ve kuruluşlar tarafından insanların özgürce irtibat kurmasına yardımcı olma gayesiyle kurulan sunucular üzerinden WhatsApp’a bağlanabilirsiniz. Oburlarının irtibat kurmasına yardımcı olma imkanınız varsa nasıl proxy kuracağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Proxy aracılığıyla bağlanmanız, WhatsApp’ın sağladığı yüksek saklılık ve güvenlik düzeyini azaltmaz. Şahsî iletileriniz uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam eder. Bu sayede iletileriniz bağlantı kurduğunuz kişi ile sizin aranızda kalır ve proxy sunucuları, WhatsApp ve Meta dahil öbür hiç kimseye görünmez.”

WhatsApp Proxy özelliği nasıl kullanılır?

Android ve iPhone telefonunuzda WhatsApp’ın en son sürümünün şurası olduğundan emin olduktan sonra, WhatsApp Proxy özelliğini kullanmak için yapmanız gerekenler şöyle:
  1. WhatsApp’ın ayarlar menüsünü açın.
  2. Saklama alanı ve bilgiler kısmını açın.
  3. Ağ kısmındaki Proxy butonuna tıklayın.
  4. Proxy kullan düğmesini faal edin.
  5. Proxy adresini girin ve kaydet düğmesine basın.
Başa dön tuşu