Xbox yonga tasarımcısı Intel’e transfer oldu

Grafik tarafında pek çok efsane ismi takımına katan Intel konsol pazarından da transfer yapıyor. Xbox One konsolundan itibaren uzun yıllar Microsoft çatısı altında yonga dizaynına liderlik eden ünlü isim John Sell, Intel’e transfer oldu.

John Sell kimdir?

1980 yılında Ridge Computers ismiyle bir bilgisayar şirketi kuran John Sell, 1988 yılında Apple’a transfer olmuş ve 1992 yılına kadar misyon yapmıştı. 1992 yılından 1997 yılına kadar 3DO firmasında çalışan Sell 2005 yılına kadar da AMD’de misyon yaptı.

GPU konusunda çalışmalar yapan Sell, 2005 yılında da Microsoft’a transfer olmuş ve Xbox konsollarının yonga dizaynına liderlik etmişti. Yeni tanıtılan Xbox Scarlett konsolunun yongasında da John Sell imzası bulunuyor.

John Sell yeni firmasında Mimari, Grafik ve Yazılım için Güvenlik kısmının başına geçiyor. Yani firmanın yonga mimarilerinde güvenlik konusunda çalışmalar yapacak. Son devirde Intel işlemcilerini sarsan çekirdek düzeyindeki açıklar muhtemelen bu çalışmaların ana konusu olacak. Bu bakımdan Intel’in yeni grafik ünitesi ile birlikte konsollarda hisse aramaya başlayacağı ihtimali şimdilik yok görünüyor.

 

Başa dön tuşu