Yeni Google TV’lerin kumandası kendi kendini şarj edecek

Android TV ve Google TV aygıtları için referans uzaktan kumandalar tasarlamak üzere Google ile birlikte çalışan TW Electronics, CES 2023’te Google TV’ler için yeni televizyon kumandasını tanıttı. Şirketin Exeger ile birlikte geliştirdiği yeni uzaktan kumanda, ortam ışığından faydalanarak kendi kendini şarj edebiliyor. Alt kısımdaki ışık gücünü elektriğe dönüştüren fotovoltaik (güneş pili) panel sayesinde bu gerçekleşiyor.

TW’nin güneş güçlü uzaktan kumandasının ne vakit çıkacağına dair bir bilgi yok. Lakin pille çalışan klâsik Google TV uzaktan kumandalarına kıyasla üretim maliyetinin değerli ölçüde yüksek olduğunu düşündüğümüzde, başlangıçta sırf üst düzey Google TV aygıtlarıyla gelmesi olası.

Samsung, güneş gücü ve radyo dalgalarını kullanarak şarj olan uzaktan kumandaya sahip TV’leri uzun müddettir piyasada. Güneş güçlü TV kumandaları, hem ortada sırada pil değiştirme muhtaçlığını ortadan kaldırıyor hem de pillerin ürettiği atıkları azaltıyor. Bu ortada Samsung, geçtiğimiz yıl WiFi routerlardan yayılan radyo dalgalarını kullanarak şarj olabilen uzaktan kumandasını tanıttı fakat hâlâ bu kumandayla gelen TV’leri göremedik.

Başa dön tuşu