Apple’ın Yeni En Pahalı Bilgisayarı Mac Pro Tanıtıldı

Apple, yeni en pahalı ürünü Mac Pro’yu tanıttı. Mac Pro, Apple’ın kendi üretimi olan yepyeni bir amiral gemisi yonga setiyle geliyor.

Apple, 2023’ün en çok beklenen etkinliklerinden Dünya Geliştiriciler Konferansı’nı (WWDC) başlattı. Etkinlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok yeni hizmet ve ürün tanıtıldı.

Yeni gösterilen ürünlerden birisi de sürpriz bir şekilde gelen yepyeni Mac Pro oldu. Apple’ın amiral gemisi bilgisayar ailesi, yepyeni yonga setiyle birlikte gümbür gümbür geliyor.

Karşınızda yeni Mac Pro:

mac pro

Yeni Mac Pro, tasarım anlamında bir yenilik tanımıyor. Bilgisayar, ilk tanıtıldığında “rende” olarak anılan ön paneliyle birlikte alüminyum gövdesini taşımaya devam ediyor.

Yeni Mac Pro’nun barındırdığı yenilikler ise elbette kasanın içinde yatıyor. Apple, artık amiral gemisi bilgisayarıyla kendi ürettiği çiplere geçiş yapıyor. Üstelik bu çip, beklendiği gibi yepyeni bir çip, bir amiral gemisi oldu.

Mac Pro, günümüzün en güçlü Apple çipi M2 Max’i bile geçen performans sunan M2 Ultra seçeneğine sahip olacak. M2 Ultra, bir önceki Intel işlemcili Mac Pro’ya göre bilgisayarın 3 kat daha yüksek performans sunmasını sağlıyor.

Apple, Tarihin En Güçlü İşlemcisi M2 Ultra’yı Tanıttı: İşte Özellikleri ve Bulunduğu Bilgisayarlar

mac pro

M2 Ultra, 24 işlemci çekirdeğine ve 76 GPU çekirdeğine ev sahipliği yapıyor. Bunların yanı sıra 32 adet Neural Engine çekirdeği de yonga setinde yer alıyor. Bu çekirdeklerle birlikte M2 Pro, 192 GB’a kadar birleşik bellek desteği sunuyor.

Tüm bunların yanı sıra Mac Pro, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, 10 Gb çift Ethernet girişi, 2 HDMI girişi ve toplam 8 adet Thunderbolt 4 girişine ev sahipliği yapıyor. Evet, 8 adet Thunderbolt.

mac pro

Tüm bu güce sahip olan Mac Pro, ekran konusunda da hiçbir sınır tanımıyor. Cihaz, aynı anda 6 adet Pro Display XDR monitöre görüntü yansıtabiliyor. Bu monitörün, Apple’ın ve sinema sektörünün en iyi monitörleri arasında yer aldığını hatırlatalım.

Mac Pro fiyatı:

Apple’ın en pahalı bilgisayarı olan Mac Pro’nun yeni modeli elbette ucuz olmayacak. Bilgisayarın ABD fiyatı, 6.999 dolardan başlıyor. 

En Pahalı Apple Ürünü Artık Türkiye’de Yok! Mac Pro’nun Türkiye Satışları Durduruldu

Başa dön tuşu