Adobe Shockwave tarihteki yerini aldı

 
Adobe Shockwave birinci olarak 1995 yılında Macromind tarafından geliştirilmeye başlanmıştı. 2005 yılında Macromedia tarafından satın alınan yazılım son olarak 2005 yılında Adobe’un bünyesine katılmıştı. Adobe yaptığı duyuruda son yıllarda bir epey pasif kalan yazılımın fişini çektiğine yer verdi.

Piyasada şimdi HTML5 ve WebGL gibi alternatifler yokken web tarayıcıları üzerinden interaktif içeriklerin oynatımını sağlayan eklenti son periyotta taşınabilir aygıtların yükselişiyle birlikte kenara itilmişti. Pazarın HTML5 üzere çoklu platform takviyesinin olmayışı ve yeni standartlara uyumluluk üzere başlıklar yazılımın kullanıcılar tarafından terkedilmesine yol açtı.

MacOS’ta uzun müddettir yok 

 

MacOS kullanıcılarının kullanımından 2017 yılında kaldırılan Shockwave’in Windows sürümünün geçtiğimiz aylarda fişini çekeceği tarihi duyuran Adobe, yol haritasında da yer verdiği üzere yazılımı sonlandırdı. Sitesinden indirme ilişkisini da kaldıran firma başka taraftan kurumsal müşterileri için 2022’ye kadar destek sunmaya devam edecek.

Başa dön tuşu