Alphabet Finlandiya’da dronla teslimat yapacak

Alphabet, Finlandiya’nın başşehri Helsinki’de hizmet verecek bir konuta teslimat servisini başlatmak üzere. Alphabet Wing ismi verilen bu servisin en kıymetli özelliği ise, teslimatın dron robotlar aracılığıyla yapılacak olması. Önümüzdeki aydan itibaren Helsinki’de yaşayanların telefonla verdikleri yemek siparişleri, bir dron tarafından kendilerine ulaştırılabilecek.

Alphabet Finlandiya’da dronla teslimat yapacak

Google’ın ana şirketi Alphabet, geçtiğimiz ay test sürüşlerini Avurstralya’da yapmaya başlamış ve başşehir Canberra’daki firmalarla yaptığı farklı iş birlikleri vasıtasıyla servisini geliştirmişti. Şirket geçtiğimiz günlerde beklenen müsaadesi alarak Helsinki’de servise başlama çalışmalarına girişmişti.

Aslen geçtiğimiz Aralık ayında duyurulmuş olan Helsinki programı ve şirket de kentlilerle yaptığı atölye çalışmalarıyla servisi en uygun halde yapmanın yollarını arıyordu. Ayrıyeten dron teknolojisi kentin kuzeyindeki soğuk havasına uyumlu hale getirilecek biçimde testten geçirildi.

Her bir uçuşta 20 km yol kat edebilen ve 1,5 kiloya kadar tartı taşıyabilen dronlar servise birinci olarak Helsinki’nin en kalabalık bölgesi olan Vuosaari’da başlayacak.

Ayrıca şirketin yakın vakitte ABD’den de müsaade aldığı ve yakın gelecekte orada da servise başlamayı planladığı gelen bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu