AMD işlemciler son açıklardan etkilenmedi

Geçen yıldan bu yana Intel işlemcilerde birbiri gerisine yaşanan ve yamandıkça performansın düşmesine neden olan donanım düzeyinde açıklar adeta AMD’nin ekmeğine yağ sürüyor. Ryzen 3 arefesinde son yaşanan Intel açıkları AMD işlemcilerini öne çıkardı.

AMD avantajlı

Hatırlanacağı üzere 2011 yılından bu yana piyasaya sürülen Intel işlemcilerde dataların çalınmasına kadar gidebilecek 4 kıymetli açık keşfedilmişti. Intel çabucak yamasını yayınladı lakin yama sonrası yeniden performans düşüşü yaşandı.

Açık daha çok çoklu izlek yani Hyper Threading durumunda tesirli oluyor. Bu bakımdan yamaların büsbütün stabil hale gelmesini beklemek isteyenler HT özelliğini kapatabiliyor lakin performans düşüşü yüzde 40 civarına kadar çıkıyor. Bilhassa iş istasyonu ve sunucu tarafında HT kapatılması dezavantaj demek.

Eğer yamaları kurmak isteyenler olursa da yapılan bağımsız araştırmalara nazaran yüzde 16 civarına kadar çıkan performans düşüşü kelam konusu. AMD işlemcilerde şimdi bu açığın varlığı yahut bir tesiri görülmedi çünkü firma donanım bazlı mimarileri denetim altında tutuyor. Yeniden de güncelleme uygulandığında en fazla yüzde 2-3 civarında bir kayıp yaşanabileceği söz ediliyor.

Son durumda AMD işlemcilerin avantajının artmaya başladığı söz ediliyor. Örneğin Ryzen 7 2700X işlemcisi son yamalardan sonra Intel Core i7-8700K ile çabucak hemen tıpkı performans bedellerine ulaşıyor. Zati son devirde AMD işlemcilere olan talep artmaya başlamıştı. Yaşanan son olaylarla birlikte Ryzen 3 işlemcilerin beklentilerin üzerinde ilgi görebileceği söz ediliyor.

 

Başa dön tuşu