AMD, Radeon RX 7900 XTX kartların soğutma sorununu doğruladı

Yeni amiral gemisi Radeon RX 7900 XTX ve RX 7900 XT ekran kartlarını kullanıcılar ile buluşturan AMD, son vakitlerde RX 7900 XTX’de ortaya çıkan aşırı ısınma (hot spot) sorunu ile gündeme gelmeye başladı. Bugün CES 2023’te PCWorld’ün sorularını yanıtlayan AMD Radeon Kıdemli Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Scott Herkelman, RX 7900 XTX’te yaşanan termal sıkıntılara açıklık getirdi.

Sorun buhar odasından kaynaklı

Gerçekleştirilen röportajda yetkili isim, AMD’nin sorunu tespit ettiğini ve birtakım kartların buhar odası dizaynında yetersiz sıvı bulunduğunu açıkladı. Bununla birlikte sıkıntılı kartların sayısı hakkında bilgi vermekten kaçınan Herkelman, bunun çok küçük bir yüzdeyi kapsadığını söyledi. AMD tarafından açıklanan bilgilere nazaran kelam konusu sorun, sırf ‘referans’ tasarımı kullanan Radeon RX 7900 XTX modellerini etkiliyor.

Yeni gelişme ile birlikte RX 7900 XTX’de yaşanan termal sorunun artık buhar odasının içerisindeki sıvıyla yahut daha doğrusu ölçüsünün yetersiz olmasıyla ilgili olduğu doğrulandı diyebiliriz. Bununla birlikte AMD ve idare şurası ortakları, referans dizaynlı RX 7900 XTX kartlar için kullanıcılara ücretsiz değişim sunacak.

Başa dön tuşu