Android’in yerini alacağı söylenen Google Fuchsia işletim sisteminin geleceği belirsiz

Google’ın geçen Cuma duyurduğu şirket tarihindeki en büyük işten çıkarmanın tesirleri yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. Google, yaklaşık olarak 12.000 kişiyi işen çıkartacağını açıklamıştı ve görünen o ki bu kesintilerden en çok etkilenen Fuchsia OS olacak.

Google Fuchsia, işeten çıkarmalardan etkilendi

Google, şirket genelinde çalışanların yüzde 6’sını işten çıkarırken Fuchsia işletim sistemi üzerinde çalışan 400 kişilik personelin yüzde 16’sı ile yollarını ayırmış durumda. Fuchsia OS projesindeki bu büyük çaplı kesintinin ne manaya geldiği tam olarak net değil lakin aslında Fuchsia’nın da geleceği hiçbir vakit net olmadı.

Google epeyce nadiren resmi olarak Fuchsia OS’tan bahsediyor ve projenin durumu çoğunluklar söylentiler ve Github evraklarından öğreniliyor. Öte yandan Fuchsia OS muhakkak küçük bir proje değil. Hatta Fuchsia, aslında Linux tabanlı bile değil, bunun yerine Google, işletim sistemini tümüyle sıfırdan kuruyor. 2018’den bu yana Google aslında birkaç tane Fuchsia tabanlı aygıt da piyasaya sürdü lakin bu eserler tüketiciler nezdinde neredeyse görünmez düzeyde kaldı.

Google’ın Fuchsia OS’a bakış hali farklı olabilir

Android’in halefi olarak isimlendirilen Fuchsia, her zamankinden de belgisiz durumda. Lakin geride kalan takım hala daha Fuchsia üzerinde çalışmaya devam ediyor. Öte yandan her ne kadar Fuchsia’dan “Android’in yerini alacak” formunda bahsediliyor olsa da Google’ın bu projeye yaklaşımı farklı olabilir. 2019’da Android ve Chrome şefi Hiroshi Lockheimer, projeyi şöyle açıklıyor: “Bir işletim sistemine yeni bir yaklaşımın nasıl olabileceğine bakıyoruz.” 2022 yılında ise bir Fuchsia grubu üyesi Hacker News’e ” Fuchsia, son kullanıcıları yahut uygulama geliştiricileri gaye almıyor. Fuchsia, eserlerin oluşturulmasını ve bakımını kolaylaştırmak için var.” dedi.
Başa dön tuşu