Corsair RMx Shift ile güç kaynaklarına farklı bir bakış açısı sunuyor

Güç kaynağınızın konektörlerinin kuyruk kısmında değil de kasanızın sağ yan paneline bakan kısmında olduğunu hayal edin. Corsair’in yeni RMx Shift güç kaynakları tam olarak bunu yapıyor. Düşünüldüğünde bunu diğer kimsenin yapmamış olması epeyce enteresan.

Bu PSU’da konektörler yan tarafta

Piyasadaki tüm güç kaynaklarının konektör yahut kablo çıkışı daima tıpkı tarafta. Lakin bu klâsik tasarım ister modüler PSU’larda isterse de eski üslup PSU’larda bir kablo karmaşası yaratıyor. Üstelik PSU bölmesinin hudutlu olduğu kasalarda bu durum daha da karmaşık bir hal alıyor ve hatta kimi durumlarda kabloların kıs kalması üzere sorunlar de ortaya çıkıyor.

Corsair’in yeni RMx Shift güç kaynakları tüm bu sıkıntıları kolay bir tasarım değişikliğiyle çözüyor. Modüler yapıda olan Corsair RMx Shift’in konektör irtibatları PSU’nun kuyruk kısmında değil, kasanın sağ tarafına bakan yan kısmında bulunuyor. Bu sayede kabloları bükmek yahut gereksiz uzun yollardan dolaştırmak üzere pratik olmayan şeylerin önüne geçiliyor. Hatta birçok anakartın sol üst kısmında bulunan 8 pimli EPS konektörüne olan ulaşım da daha kolay oluyor. Kimi kasalarda ve PSU’larda kısa EPS kablosu ilişkiyi zorlaştırıyordu fakat Corsair’in bu tahlilinde bu türlü bir sorun mümkün değil üzere görünüyor.

RMx Shift, yeni Corsair tip-5 dik açılı modüler kablolar ile gelecek ve bükme zorluğu da yaşatmayacak. Bununla birlikte yeni Corsair RMx Shift güç kaynakları 1200W, 1000W ve 850W varyantlar ile gelecek. Her üç modelde de 80 Plus Gold derecesi bulunacak. Yeniden tüm modeller ATX 3.0 uyumluluğuna da sahip. Lakin görsellerde 16 pinli 12VHPWR konektörünü göremedim, onun olmayışı bir eksik olarak düşünülebilir çünkü RTX 40 serisinde bu irtibat bulunuyor. Şimdilik eserler hakkında bir fiyat ve çıkış tarihi bilgisi bulunmuyor.

Başa dön tuşu