Atari VCS, işletim sistemi de çalıştıracak

Bir devrin efsanesi Atari’nin daha çağdaş bir konsol anlayışıyla geliştirdiği Atari VCS sistemi gelecek yıl piyasada olacak lakin firma yalnızca konsol olmaktan öteye geçmek istiyor.

Atari VCS özellikleri ve fiyatı

Atari VCS sistemi Ryzen R1000 entegre tahlilini temel alıyor. Ryzen R1000 tahlilinde 2 çekirdekli ve 4 izlek üniteli bir Ryzen işlemci yer alıyor. İşlemci 2.6GHz taban suratı ve 3.5GHz turbo sürate sahip. 192 Shader ünitesine sahip Vega 3 ise 1.2GHz düzeyine kadar çıkabiliyor.

E3 2019 fuarında yeni bilgiler paylaşan firma konsolun çağdaş bir denetim paneline sahip olacağını açıkladı. Retro oyunlar ve geliştirilecek yeni oyunlar bu panelden görülebilecek. Atari Store ise uyumlu uygulamaların ve oyunların satın alındığı mağaza olacak.

AMD yongası sayesinde konsol aslında giriş düzeyi bir PC gücüne de sahip. Firma Sandbox modu ile kullanıcılar Windows, Ubuntu ve Chrome OS işletim sistemlerini kurabilecekler. Böylelikle USB klavye-fare ile pek çok uyumlu oyun oynanabilecek. Snadbox moduna konsolu açarken girmek gerekiyor.

Konsolun 8GB RAM barındıran versiyonu 4K HDR içerikleri oynatabiliyor. 4GB RAM barındıran versiyonu ise Full HD ile sonlu. Netflix üzere akış hizmetlerinin yanı sıra YouTube ve Twitch üzere web hizmetlerine de erişim sağlanacak.

Atari VCS aslında bir devir Steam OS ile oturma odalarına girmeye çalışan oyun bilgisayarı mantığını hatırlatıyor. Bununla birlikte hem konsol hem de Windows işletim sistemi sunmasının yanında 280$ başlangıç fiyatı ilgi görmesini sağlayabilir.

 

Başa dön tuşu