Avrupa Birliği kendi işlemcisine çok yakın

Bugün işlemci dediğimiz vakit akla çabucak AMD ve Intel geliyor. Pazarın çabucak tümüne hâkim olan bu iki devin yanında kimi küçük çaplı özel maksatlı işlemci üreticileri de var. Bununla birlikte küresel manada iş yapmak isteyen herkes AMD ve Intel’e muhtaç. Son periyotta yaşanan gelişmeler ise bağımlılık konusunu masaya yatırdı.

Çok kıymetli adım

Avrupa Komitesi bu manada bağımlılıktan kurtulmak için European Processor Initiative(EPI) ismiyle bir işlemci tasarlama teşebbüsü başlatmıştı. Geçen Aralık ayında başlayan ve 10 ülkeden 23 iştirakçiyi bir ortaya getiren teşebbüs birinci örnekleri ortaya çıkardı.

Horizon 2020 programı kapsamında fonlanan ve birinci etapta 3 yıllık bir geliştirme süreci planlayan teşebbüs ana akım işlemci, taşınabilir işlemci, performans odaklı işlemci, yapay zekâ üniteleri ve otomotiv sistemi işlemcileri biçiminde geniş bir alanı hedefliyor.

Girişim birinci mimari dizaynını Avrupa Kuruluna sunmuş durumda. Şimdi geliştirme etabında olan mimarinin 2021 yılında son sürüme ulaşması bekleniyor. Sonraki yıllarda ikinci ve üçüncü kuşak mimarilerle projenin çok daha geniş bir alana yayılması sağlanacak.

 

Başa dön tuşu