Dünyanın teknoloji olağanüstüsü 6 stadyumu!

Bazı stadyumlar, uygulamalar sayesinde seyircilere, yerinden kalkmadan yiyecek ve içecek siparişi verilebilme imkanı sunabiliyorken, kimileri ise aracınızı park ettiğiniz noktadan stadyumda oturacağınız koltuğa kadar sizi yönlendiren teknolojileri sizleri mest ediyor.

Çok daha fazlasını merak ediyorsanız, lafı daha fazla uzatmadan bu stadyumları ve özelliklerini gelin birlikte inceleyelim.

İşte dünyanın teknoloji mükemmeli 10 stadyumu;

1- Barclays Center (New York – 2012)
Buz hokeyi, basketbol ve konser gayeli kullanılabilen komplek,19 bin seyirci kapasitesi ile hizmet veriyor.

Akıllı stadyumlar ortasında yerini alan, Barclays Center seyircilerine fiyatsız internet bağlantısı sunabiliyor. Stadyumlarda olağan temas için bu devrelerden sırf bir devre kâfi görünürken Barclays Center sunduğu yedek ilişkiyle işini talihe bırakmıyor.

Akıllı olmasının yanı sıra çevreci özellikleriyle de dikkat çeken kompleks ayrıyeten LED ekranlarıyla da seyircileri büyülüyor ve seyir zevkini katlıyor.

Enerji verimliliğine sahip LED aydınlatma ve geri dönüşüm üzere çevreci nitelikleri ile göz dolduran kompleks, birebir vakitte LEED Gümüş Sertifikası’na sahip. 

2- Levi’s Stadyumu (San Francisco – 2014)
Levi’s Stadyumu 68 bin 500 seyirciye mesken sahipliği yapabiliyor. Stadyumu akıllı hale getirmek için Sony, Intel, Yahoo ve SAP ile işbirliğine gidilmiş olduğunu da ayrıyeten belirtelim.

Bu firmaların süratli Wi-Fi hizmeti sunmanın yanı sıra bugüne kadar yapılan en tezli akıllı telefon uygulamalarından birini de geliştirmiş olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü seyirciler park noktasından stadyumda oturacakları koltuğa uygulama ile ulaşabiliyorlar. 

Uygulamada, seyircilerin tuvalet gereksinimine dahi yer verilmiş. Bu sayede seyirciler uygulama sayesinde en az sıra bulunan tuvaletleri görebiliyorlar.

Uygulama ayrıyeten seyircilerin maçı canlı olarak seyredebilmelerine imkan sunuyor. Hatta daha da ileri giderek seyircilere yerlerinden kalkamadan yiyecek ve içecek siparişi verebilme imkanı dahi sunuyor.

Yine tıpkı formda dünyada LEED sertifikasına sahip az sayıdaki stadyumlardan biri olan Levi’s Stadyumunun, 1,3 milyar dolara mal olduğunu ayrıyeten belirtelim.

3- AT&T Stadyumu (1971 – Teksas)
AT&T Stadium, 85 bin seyirci kapasitesine sahip olup, 2,3 milyar dolarlık maliyetiyle dünyadaki en değerli stadyumlar ortasında yer almaktadır.

Cep telefonu ve ücretsiz Wi-Fi için kapasitesi yüksek olan stadyum, bu manada 100 bin seyirciye kadar takviye sağlamaktadır. Stadyumun doğu cephesinde 40 metreye ulaşan büyüklükte 360 derece dönebilen bir video duvar bulunmaktadır, 360 derecelik açı sayesinde tüm izleyicilere manzara sunabilmektedir.

Stadyumun taşınabilir uygulaması sayesinde, akıllı telefonlarıyla fotoğraflarını çeken seyirciler maç esnasında bu duvara fotoğraflarını aktarabilmektedirler.

Stadyumun taşınabilir uygulaması tüm bunlara ek olarak, maç günlerinde trafik yönlendirmesi, araçlar için aracın bulunduğu hatırlatma özelliği, seyirciler için kolay koltuk bulma özelliği, stadyumdaki yiyecek-içecek noktalarının bulunabilmesi ve güvenlik ikazları üzere çeşitli özellikleri seyircilerine sunmaktadır.

Başa dön tuşu