Beklenen gün geldi: Snapdragon 8 Gen 2 resmen tanıtıldı

Teknoloji dünyası yine önemli günlerinden birini yaşıyor. Uzun bir süredir ismi dilden dile dolaşan ve Qualcomm tarafından 16 Kasım tarihinde tanıtılacağı duyurulan Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti, tam da söz verildiği gibi bugün itibariyle meraklılarının karşısına çıktı.

TSMC tarafından 4nm teknolojisiyle üretilecek olan yeni yonga seti 1 x 3,19GHz ARM Cortex-X3, 2 x 2,8Ghz ARM Cortex-A715, 2 x 2,8GHz ARM Cortex-710 ve 3 x 2.0GHz ARM Cortex-A510 çekirdekten oluşuyor. Yonga setinin aynı zamanda Adreno 740 Grafik İşlemcisiyle destekleneceğini de belirtelim.

Tüm bu özellikleri sayesinde selefi Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setine göre %40 enerji verimliliği ve %30 performans artışı sunacağı açıklanan Snapdragon 8 Gen 2’nin QHD+ çözünürlüklü ekranlarda 144Hz ekran yenileme hızını destekleyeceği belirtildi.

Beklenen gün geldi: Snapdragon 8 Gen 2 resmen tanıtıldı

Önemli gelişmelerden biri olarak sayılan kamera performansı konusunda da oldukça ciddi bir atılım yapan yeni yonga seti, artık 200MP’e kadar kamera desteği sunacak. Tabi bu haberin ardından akıllara hemen Samsung’un yeni amiral gemisi serisi Galaxy S23 geliyor. Bilindiği üzere bu serinin en güçlü modeli olması beklenen Galaxy S23 Ultra’da 200MP’lik bir lensin kullanılacağı iddia ediliyor.

Bakalım daha önce çok ciddi mücadelelere konu olan yeni yonga setini ilk hangi marka kullanacak sorusunun yanıtı bu sene ne olacak?

Başa dön tuşu