Bu uçaklar sesten daha hızlı!

Bildiğiniz üzere ulaşımda, daha süratli bir halde yol katetmek için uçaklar tercih ediliyor. Tercih ediliyor dediysem, elbette bu imkanı olanlar için geçerli. Dünya’da en süratli ulaşımı sağlayan uçaklar ise kendi ortalarında rekabet içinde olmaya devam ediyor.

Hal bu türlü olunca, uçak üreticisi şirketler yakıt verimliliğini sağlamak ve güçlü motor kullanmak için sonları zorlamasına sebep oluyor. Elbette Bununla birlikte konforu artırarak ulaşım mühletini de kısaltmak istiyorlar.

Biz de bu manada siz kıymetli okuyucularımız ile dünyanın en süratli uçak modellerini inceleyeceğiz. En süratli demişken, süratlice bir ses suratının da tarifini yapalım.

Ses suratı; havada, deniz düzeyinde ve 21 °C sıcaklıkta 343.2 m/s olarak alınır. Ses suratı frekansa bağlı olarak değişmez, her frekansta ses tıpkı süratte masraf. Havanın sıcaklık, yoğunluk durumuna nazaran sesin yayılma suratı değişir. Soğuk havada ses suratı azalır.

En süratli uçakların hangileri olduğuna başlamadan evvel sizlere, efsane olan bir uçak modelinden bahsetmek istiyorum.Ses suratından daha süratli olan Concorde uçakları ise ses suratını aşan uçak modelleri ortasında en bilinenleriydi. Bu uçak adeta uzak kavramını silmişti. Lakin feci bir kaza sonucu Concorde’ların uçuşları yasaklandı.

Dilerseniz artık kelamı daha fazla uzatmadan dünyanın en süratli uçaklarının hangileri olduklarına daima birlikte göz atalım.

İşte dünyanın en süratli uçakları;

Airbus A330-200

925 km/s

Başa dön tuşu