Microsoft sağlam kazandı: Surface, Xbox ve Windows başlıca gelir kaynakları

2019’un üçüncü çeyreğindeki ekonomik dataları yatırımcılarıyla paylaşan Microsoft, 30,6 milyar dolar ciro yaptı. Bu cironun 8,8 milyar dolarını ise net gelir olarak açıkladı. Geçen yıl tıpkı çeyreğe kıyasla ciroda %14 artış gören Microsoft, net gelirde ise %19 artış yaşadı. Azure Cloud ve Office eserleri geliri arttırmada değerli bir hisse oynasa da asıl taşıyıcılar Xbox, Surface serisi donanımlar ve natürel ki Windows oldu. 
Firmanın oyun kolu da gelir grafiklerinde yerini müdafaaya devam ediyor. Oyun gelirinde %5 artış görüldü lakin Xbox’ın düşen donanım geliri ile birbirini nötrledi. 
xCloud oyun yayını hizmetiyle ilgili olarak hâlâ tarih vermeyen Microsoft, Google’ın Stadia’sına rakip olacak. Yakın vakitte kendi oyun sisteminin birinci demosunu yapan Microsoft, şirketin oyun sorumlusu Phil Spencer’a nazaran E3’de büyük şeyler yapacak. 
Windows konusuna baktığımızda, evvelki çeyrekte küçülen alan, bu kere tekrar sıçradı ve Microsoft’a nazaran bunun ardındaki sebep beklenenden daha fazla olan iş bilgisayarı talebi. Bu talebin yükselişinin, firmaların bilgisayarlarını yükseltti sonucunu ortaya çıkarıyor. 

Windows OEM Pro geliri ise %15 üzere büyük bir sıçrama yaşadı. Pro olmayan sürümler ise %1 geriledi. Microsoft’un bu husustaki yorumu ise işlemci arzının artmasıyla birlikte hem tüketici hem de iş odaklı talebin yükselmesi biçiminde oldu.

Yıldan yıla kıyaslandığında işletmelere yönelik bulut ve Office hizmetleri firmanın gelirini yükseltmede büyük rol oynadı. 
%12 artış yaşayan kategori dahilinde Office 365 iş aboneliği 180 milyon aboneyi geçti. Şahsî Office 365 abonelerinin sayısı ise 34,2 milyon olarak açıklandı. Microsoft CEO’su Satya Nadella bunlara ek olarak iOS ve Android için Outlook uygulamasının 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığını belirtti.  

Sunucu eserleri ve bulut hizmetleri ise en büyük yükselişi yaşayan kategoriler oldu. Toplamda %27 artan gelirler, yalnızca Azure perspektifinde %73 arttı.

Başa dön tuşu