Çinliler Huawei’ye sahip çıkıyor: Satışlar %130 arttı

 

ABD-Çin ortasındaki ticari/ekonomik rekabet, çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyor. ABD idaresi, geçtiğimiz günelerde yasakçı bir tavır izleyerek Çin’e ve Huawei’ye yönelik yeni yaptırımlarda bulunmuştu. Bunu kabul edilemez bulan Çinliler, Huawei satışlarını kıymetli ölçüde arttırdı.

Iphone satışlarında önemli bir düşüş bekleniyor

Hong Kong’da yayın yapan South China Morning Post‘un (SCMP) haberine nazaran, Amerika’nın atakları nedeniyle birçok Çinli, yeni telefon alırken daha milliyetçi davranmaya başladı. Araştırma şirketi Counterpoint‘in bilgilerine nazaran, geçtiğimiz yıl %9.1 olan Çin’deki Iphone satışları, bu yılın birinci çeyreğinde, yani son “özel yaptırımlar” gelmeden evvel %7.1‘e düşmüştü. Artık ise bu düşüşün artarak devam edeceği öngörülüyor.
 

Çin’deki en büyük güneş gücü ünitesi üreticilerinden birinde yönetici olan Wang Zhixin, on yıldır iPhone kullandığını fakat artık bundan vazgeçtiğini söyledi. Ay başında, üç yıldır kullandığı Iphone 7’yi değiştiren Wang, “Bu sefer Huawei P30 aldım. Ticaret savaşı ikliminde kalbim lokal markalara dayanak vermem gerektiğini söyledi. Kalbimi dinledim.” halinde konuştu.

 
Pekin’deki bir telekom şirketi çalışanı olan Sam Li de uzun yıllar Iphone kullandıktan sonra Huawei’ye geçenlerden biri. Bunun duygusal bir karar olduğunu söyleyen Li, “Bugünlerde cebinden Iphone çıkarmak utanç verici bir hal aldı. Bilhassa de şirketin tüm yöneticileri Huawei kullanmaya başlamışken” dedi.

“Huawei’nin teknolojisi Apple’dan üstün”

Ülkede en çok paylaşılan gönderilerden biri, “Huawei’ye geçin, ikiyüzlülerden nefret edin! 5G devri başlıyor. Huawei’nin Apple’a nazaran çok daha üstün teknolojileri var” oldu.

Başa dön tuşu