Corsair’ın yeni SSD’si PCIe 4.0 arayüzü sayesinde, 4.95 GB/sn okuma hızı sunuyor

PCI Express arayüzünü kullanan SSD modellerinde sıralı okuma suratlarının inanılmaz pahalara ulaştığını biliyorduk. Fakat Corsair’ın Computex 2019’da duyurusunu yaptığı ve PCIe 4.0 arayüzünü kullanan Force Serisi MP600 PCIe 4.0 SSD’sinin ulaştığı sıralı okuma suratları dudak uçuklatacak cinsten görünüyor.
Corsair’a nazaran yeni SSD’nin sıralı okuma hızı saniyede tam 4,950 MB. 4,250 MB/sn de yazma hızı sunan SSD, standart bir SSD’ye nazaran neredeyse 10 kat daha fazla performans gösteriyor.
 

Yeni SSD’yi tam süratte kullanmak için ise üçüncü kuşak bir Ryzen sisteme sahip olmanız gerektiğini hatırlatmak gerek. AMD’nin Computex 2019’da duyurusunu yaptığı X570 serisi anakartlarla tam süratte çalışacak SSD, AMD’nin geriye uyumluluk dayanağı sayesinde eski anakartlarda da kullanılabilecek. Kelam konusu takviyesi şu an için yalnızca Gigabyte’ın X470 ve B450 serisi anakartları sunmuş görünüyor.

Corsair’ın yeni SSD’si sahip olduğu akılalmaz suratı, Phison’un E16 denetimcisine borçlu. CES 2019’de tanıtılan denetimci, piyasada PCIe 4.0 x4 takviyesi sunan tek yonga olma özelliğini de taşıyor. SSD’de 3D TLC NAND yongalar tercih edilmiş.

Fiyatı aşikâr değil 

Corsair’ın kaslı bir soğutucu ile taçlandırdığı SSD için rastgele bir fiyatlandırma, kapasite ve piyasaya sürülüş tarihi paylaşılmamış. Fakat Phison’un E16 denetimcisinin 512 MB ile 2 TB aralığındaki kapasiteleri desteklediği belirtiliyor. Gelişmeler için lütfen bizi takip edin.

Başa dön tuşu