Qualcomm’dan dönüş sinyali: Samsung hazırda bekliyor

Hızlı güvenlik yanıtı

iOS, yanı sıra macOS ve iPadOS artık otomatik “hızlı güvenlik yanıtlarına” izin veriyor. Apple’ın yazılıma hızlı bir şekilde yama yapmasına (ör. sıfır gün veya diğer kritik güvenlik açıkları) ve yeniden başlatma veya herhangi bir son kullanıcı etkileşimi gerektirmeden milyonlarca cihaza göndermesine olanak tanıyor. İlginç bir şekilde, bu özellik kapatılsa bile, Apple “bazı sistem dosyalarının” arka planda otomatik olarak güncellenebileceğini söylüyor.

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeleri > Otomatik Güncellemeler

Kilitleme Modu

Başlangıçta NSO’nun Pegasus’u gibi casus yazılımlara yanıt olarak oluşturulan bir özellik olan Kilitleme Modu , gazeteciler, politikacılar, aktivistler ve hükümet yetkilileri gibi son derece karmaşık siber saldırılar nedeniyle risk altında olabilecek cihaz sahiplerine aşırı düzeyde ek koruma sunuyor. Kötü amaçlı yazılımların sızmasını çok daha zorlaştırmak için Mesajlar ve web’de gezinme gibi en çok kötüye kullanılan cihaz özelliklerini sınırlayarak çalışıyor.

Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Kilitleme Modu ve ardından Kilitleme Modu

Geçiş anahtarları

Bilmeyenler için geçiş anahtarları, parola ihtiyacını değiştirmek için iOS 16 ile uygulanan yeni bir kimlik doğrulama yöntemidir. Bu özellik, FIDO Standardına dayalı olarak Apple, Google ve Microsoft ile ortaklaşa gelir. Parolalar, iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura çalıştıran tüm Apple aygıtlarında çalışır. Bir işletim sisteminde oluşturulan tüm anahtarlar, aynı kullanıcının cihazları arasında iCloud Anahtar Zinciri aracılığıyla senkronize edilir. Ayrıca, hem yerel geçiş anahtarları hem de iCloud ile değiştirilenler uçtan uca şifrelenir, bu nedenle okunamaz.

Notları güvenli hale getirin ve şifreleyin

Bir notu korumanın birden fazla yolu vardır, ancak en hızlı yol notu bir klasörün içinden basılı tutmak ve notu kilitleye basmaktır.

Başa dön tuşu