SIM kart takılarak kullanılan telefonların keyfi iadesi hakkında Yargıtay’dan karar

İnternet üzerinden satın alınan sıfır telefonlarda 14 gün içerisinde cayma hakkı kullanılmak istediğinizde birtakım satıcılar telefonun kutusu açıldığı ve SIM kart takıldığını münasebet göstererek iade talebini olumsuz olarak yanıtlandırıyor. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararına nazaran telefonların kutusu açılıp SIM kart takılsa dahi tüketiciler cayma hakkından yararlanabilir.

Bir müşteri N11’de MIEKO satıcısından satın aldığı Poco X3 NFC Lite akıllı telefonunu 6 gün kullanarak rastgele bir münasebet göstermeden cayma hakkını kullanmak istedi. Tüketici, 6 günlük müddet içerisinde SIM kart takarak telefonunun kurulumunu yaptı ve uygulamalar indirdi.

Satıcı, tüketicinin iade talebini reddetti. Tüketici bunun üzerine tüketici hakem heyetine başvurdu. Tüketici hakem heyeti, müşterinin haklı olduğuna karar verdi fakat satıcı mevzuyu mahkemeye taşıyarak tüketici hakem heyeti kararının iptalini talep etti. Mahkeme de müşteriyi haklı bulunca evrak Yargıtay’a taşındı.

Satıcı, telefonun kutusunun açıldığını, kurulumunun yapıldığını ve SIM kart takıldığını münasebet göstererek eserin sıfır olma özelliğini ve tekrar satılabilirlik özelliğini kaybettiğini tez etti. Yargıtay ise aralıklı satış mukavelesine nazaran bu süreçlerin yine satılabilirliği ve eserin sıfır olmasını etkilemediğini söz etti. Yargıtay, mutat kullanım durumlarında müşterinin haklı olduğuna, mutat kullanımı aşan kullanımlarda ise ortaya çıkan ziyandan tüketicinin sorumlu olduğuna karar verdi. Yargıtay, kelam konusu evrakta mutat kullanım hakkında inceleme yapılmadığını belirterek konusunda uzman uzmandan rapor aldırılıp sonuca nazaran karar verilmesine hükmetti.

Mutat kullanım nedir?

Mutat kullanım, bir malın teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun formda kullanılması manasına gelmektedir. Örneğin bir telefonun SIM kart takılarak kurulumunun yapılması mutat kullanım çerçevesine giriyor. Telefonda fizikî hasar oluşması yahut yazılımsal kusurlar oluşması üzere durumlar ise mutat kullanımı aşan duruma dahil oluyor.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 48. Hususunun 4. Fıkrasında “Tüketici, cayma hakkı mühleti içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.” tabirine yer verilmektedir. Bu da telefonların SIM kart takılarak kurulumunun yapılmasının cayma hakkının kullanılmasında sorun teşkil etmediği manasına geliyor.

Özetle Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin kararına nazaran müşteriler satın aldıkları cep telefonlarının kurulumunu yapıp SIM kart taksa dahi fizikî yahut yazılımsal hasar oluşturmadıysa 14 gün içerisinde cayma hakkından faydalanabilir. Satıcı fakat mutat kullanımı aşan kullanımlarda müşterinin cayma hakkı talebini reddebilir. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, mutat kullanımda müşteriyi haklı bulunurken mutat kullanımı aşan bozulmalar halinde ortaya çıkan ziyandan tüketicinin sorumlu olduğuna hükmetti. Kelam konusu evrakta mutat kullanım hakkında bir rapor bulunmadığı için karar kurulmasının yanlışsız olmadığını belirterek davanın temyizini kabul etti.

Başa dön tuşu