Global akıllı telefon satışları ilk çeyrekte düştü: Samsung lider, Huawei ikinci

Pazar araştırma firması Gartner‘a nazaran küresel akıllı telefon satışları 2019’un birinci çeyreğinde %2.7 azaldı. Dünya genelindeki akıllı telefon sevkiyatları ise 373 milyon adede ulaşmış durumda. Samsung, akıllı telefon pazarının önderi olarak yerini korurken çabucak gerisinde Huawei yer alıyor. Çinli akıllı telefon üreticisi Samsung ile ortasındaki farkı kapatarak Apple‘ı ikincilik koltuğundan etmiş durumda.
Gartner satışlardaki düşüşü inovasyonların yavaşlaması ve yüksek fiyatlara bağlıyor. ABD ve Çin’deki akıllı telefon satışları 2019’un birinci çeyreğinde sırasıyla %15.8 ve %3.2 azaldı. ABD’den ambargo yiyen Huawei, dünyanın en uygun beş akıllı telefon üreticisi ortasında geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran en yüksek büyümeyi yakalayan şirket oldu. Toplamda 58.4 milyon adet sevkiyatla %44.5 oranında büyüdü.

Huawei şiddetli bir süreçten geçiyor

Huawei satışları tüm bölgelerde yükseliş gösterdi. Lakin şirketin geleceği ABD hükümeti tarafından uygulanan yaptırım ve cezalar nedeniyle belirsizliğini koruyor. Amerika’da kara listeye alındığı için Google ve ARM üzere iş ortaklarından üst üste darbe yiyen şirket çok sıkıntılı bir süreç geçiriyor.
Samsung, dünya genelinde akıllı telefon satışlarında %19.2 pazar payı ile birinci çeyrekte en üst sırada yer aldı. Şirketin amiral gemisi Galaxy S10 akıllı telefonlarının yeterli bir grafik çizdiği belirtiliyor. Ayrıyeten A serisi ve J serisi ile yeni tanıtılan M serisi de dahil olmak üzere orta ve giriş seviyesi akıllı telefonları Samsung’un pazardan en büyük payı almasına yardımcı oldu.

Başa dön tuşu