Google, konum geçmişinizi otomatik olarak silmenize imkan tanıyor

Firmaların saklılık noktasında birçok adım attığına şahit oluyoruz. Kullanıcıların inançta hissetmelerini amaçlayan bu adımların kimileri da Google’dan geliyor. En sonuncusu ise konum geçmişi ile alakalı. Evvelden pozisyon geçmişiniz sırf elle silinebiliyordu. Artık makul dönemlerle otomatik olarak silinmesini sağlayabileceksiniz.

3 ay yahut 18 ay

Yeni dağıtılmaya başlayan özelliğe Google uygulamaları üzerindeki “geçmişim” sekmelerinden ulaşabilirsiniz. Otomatik temizleme kısmına girdiğinizde siz üç farklı seçenek sunuluyor. Bunlardan birincisi eskisi üzere elle temizleme seçeneği. Başka ikisi ise sırasıyla 18 ay ve 3 ay seçenekleri. İsteğinize nazaran bu iki otomatik silme döneminden birini seçerek, konuş geçmişinizin düzenli olarak temizlenmesini sağlayabiliyorsunuz. Birinci açtığınızda size bugüne kadarki geçmişin temizlenmesini isteyip istemediğiniz de soruluyor.

Google bu türlü bir özellik üzerinde çalıştığını uzun müddet evvel duyurmuştu. Hatta kimi kullanıcıların erkenden erişebildiğini gördük. Bugün ise herkesin kullanımına sunuluyor. Android ve iOS’da bulunan Google uygulamaları içerisinde geçmişiniz ile ilgili ayarları denetim ederek siz de yeni özelliği deneyebilirsiniz. Örneğin Google Haritalar > Ayarlar > Harita Geçmişi sekmesi içerisinde yeni otomatik silme özelliğini görmeniz mümkün.

Başa dön tuşu