Gümrük kanunu değişikliğinde gözden kaçan vergi

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay başında yürürlüğe giren gümrük vergisi yönetmeliği ile meblağı ne olursa olsun yurtdışından satın alınan eserlere yüzde 20 gümrük vergisi ve 5.2TL sunum vergisi kuralı getirilmişti. Değişiklikte gözden kaçan değerli bir husus var.

Ek bir vergi de var

15 Mayıs tarihinde Resmi Gazete üzerinde yayınlanan ve 30 Mayıs tarihinde de yürürlüğe giren kanun değişikliğine nazaran alt sonu 22 Avro olan yurtdışından satın alınan eserlerde bu hudut kaldırılmıştı. 1500 Avro altında olan tüm eserlere Avrupa’dan geliyor ise yüzde 18, başka ülkelerden geliyor ise yüzde 20 gümrük vergisi ile 5.2TL sunum vergisi ödenmeye başlamıştı.

Bununla birlikte değişiklikte IV sayılı ÖTV listesinde yer alan tüm eserlere ek olarak bir de yüzde 20 ÖTV getirildi. Bu listede sabundan deodoranta traş köpüğünden bardağa kadar sayısız eser yer alıyor. Aliexpress yahut Gearbest gibi platformlardan alışveriş yapanların dikkat etmesi gereken pek çok eser mevcut.

Örneğin monitör, projeksiyon aygıtı, çalar saatli radyolar, ses kayıt aygıtları, uzaktan kumandalar, görüntü bantları, DVD, kulaklık, mikrofon, amplifikatör, traş makinası, amatör telsizler listede mevcut. Bunlar da ülkemizden ilgi gören eserler ortasında.

Yani 1500 Avro altındaki eserlerde şayet listede iseniz yüzde 20 gümrük vergisi uygulanmış fiyata bir de yüzde 20 ÖTV uygulanacak. Son olarak 5.2TL sunum vergisi eklenecek. 1500 Avro üzerindeki eserlerde ise hepsine ek olarak yüzde 20 KDV de dahil ediliyor.

 

Başa dön tuşu