HDD’ler için kırmızı alarm: Satışlar yarı yarıya düştü

Trendfocus’un yeni bir raporu, 2023’e başlarken mekanik depolama sanayisindeki makus duruma ışık tutuyor. 2022’yi kapsayan ve en büyük HDD depolama sağlayıcılarını, sevkiyatlarını ve pazar hisselerini inceleyen yeni araştırmaya nazaran Seagate ve WDC’nin satışları yarı yarıya düşerken başka firmalar da dramatik düşüşlerle karşılaştı.

HDD’ler yavaş yavaş yok oluyor

Bu datalara nazaran, piyasadaki en makus performans gösteren firma HDD sanayisi üçlüsünün en büyük üyesi olan Seagate. Seagate‘in HDD sevkiyatları geçen yıl yüzde 43,7 oranında düşüş gördü. WDC ise birebir devirde yüzde 43,0 ile Seagate’i yakından takip etti. Öte yandan Toshiba’daki düşüş ise yüzde 39,3 seviyelerini gördü.

HDD dalının tamamına baktığımızda ise 2022 yılında 35 yahut 36 milyon adet sevkiyatın yapıldığını görüyoruz. Bir evvelki yıla nazaran düşüş ise yüzde 42,5 gibi çok yüksek bir kıymete ulaşmış vaziyette. Doğal olarak söyleyebiliriz ki, mevcut durum uzun yıllar sürdürülebilecek düzeyde değil.

Trendfocus, HDD depolama üreticileri için mevcut en büyük ıstırabın kurumsal bulut depolama dalındaki talebin düşmüş olmasını gösteriyor. Tüketici sınıfı 3,5 inçlik HDD’lerins satışlarında ise görünen yek haneli düşüşler üzücü olmasa da rastgele bir umudun yeşermesi için de kâfi değil. Bir öteki piyasa tahlili firması TrendForce ise 2022’de satılan dizüstü bilgisayarların yüzde 92’sinin SSD’ye sahip olduğunu ve bu oranın 2023’te yüzde 96’ya çıkmasının beklendiğini söyleyerek dizüstü bilgisayar HDD sanayisine çok karamsar haberler verdi.

Başa dön tuşu