Hindistan yeni bir Android işletim sistemi daha geliştiriyor

Hafta sonunda rekabeti ve alternatif tercihleri arttırmak için IndOS isminde yeni bir taşınabilir tecrübe geliştirmeye başlayan Hindistan’ın tek icraatı bu değil. Bu defa güvenlik ve sadeliğe odaklı yeni bir işletim sistemi daha geliyor.

BharOS nedir?

IndOS işletim sisteminin bir tekrar yapılanma mı yoksa orta yüz mü olacağı şimdi netleşmedi lakin BharOS bir çatallanma olacak. Yani Android açık kaynak projesini temel alarak yeni bir işletim sistemi olarak geliştirilecek.

BharOS rakiplerinden farklı olarak güvenliğe ve sadeliğe odaklanıyor. Orta yüzde ön yüklü gelen bir uygulama yok. Tercihler kullanıcıya bırakılmış. PASS ismindeki özel bir uygulama mağazası mevcut ve işletmelere yönelik olan uygulamalar şahsen editörler tarafından denetim ediliyor. Güncellemeler ise anında sunuluyor.

Hangi Android sürümünü temel aldığı bilinmiyor lakin BharOS biraz daha kurumsal tarafı hedefliyor. Aslında Huawei HarmoyOS üslubunda lakin son kullanıcıya sunulmayacak. IndOS ise son kullanıcı tarafını hedefliyor. Bu yeni projelerin yıl içerisinde kullanıma sunulması planlanıyor.

Başa dön tuşu