Huawei boykotunun ABD’li şirketlere maliyeti 11 milyar dolar

Trump hükümetinin yürürlüğe koyduğu Huawei yasağı, ABD’li şirketlerin de Çinli telekominikasyon devi ile olan bağlantılarını askıya almasına neden oldu. Bu durum her ne kadar Huawei’yi sıkıntı durumda bırakmış olsa da, ABD’li iş ortaklarının da gelir kaybı yaşamasına neden oluyor.

ABD’li şirketler çıkış yolu arıyor

Reuters’ın yeni bir raporuna nazaran Huawei’yi kara listeye alan ABD şirketlerinin, en az 11 milyar dolarlık bir gelir kaybı yaşayacağı kestirim ediliyor. Çünkü açıklanan datalara nazaran Huawei 2018 yılı içinde 70 milyar dolarlık alım yaptığı ve bunun 11 milyar dolarlık kısmının ise ABD’nin dev teknoloji şirketleri Qualcomm, Intel ve Micron‘a gittiği belirtiliyor.

Bu bağlamda Qualcomm üzere ABD’li şirketlerin, hükümet yasağına karşın Huawei ile çalışmak istemeleri şaşırtan değil. Gelen haberler, önder çip üreticilerinden Qualcomm’un, akıllı telefon ve saatlerde kullanılan bileşenleri Huawei’ye satmaya devam etmek istediği istikametinde. Çünkü dev şirketler, ABD ulusal güvenliğini etkilemeyecek teknolojileri, hala Huawei’ye satmak istediklerini belirtmiş durumdalar. Trump’ın bu isteğe nasıl bir yanıt vereceği ise merak konusu.

Başa dön tuşu