Huawei Mate X, 5G hız testinde 1 Gbps indirme hızına ulaştı

Bu yılın başlarında tanıtılan Huawei Mate X, Android dünyasının birinci iki katlanabilir telefonundan biri olmuştu. Öteki telefon ise, geleceği hakkında kimi soru işaretleri olan Samsung Galaxy Fold. Aslına bakılırsa ABD’nin uyguladığı ticaret yasağı nedeniyle Mate X’in geleceği bile meçhul. Lakin buna karşın Mate X’in 5G hızı ile ilgili birtakım yeni bilgiler var.
Huawei, Mate X’in Çin’de 5G sürat testlerine tabi tutulduğunu ve etkileyici hızlara ulaştığını gösteren kısa bir görüntü paylaştı. Kelam konusu test Çinli operatör China Unicom‘da yapıldı. Akıllı telefon 1 Gbps indirme suratına ulaşmayı başarırken yükleme suratı da 100 Mbps‘ye dayandı. Sürat testinin Ookla Speed test uygulaması kullanılarak yapıldığını belirtelim.

Huawei’nin kendi 5G modemi kullanıldı

Başka 5G telefonların birçok Qualcomm’un Snapdragon X50 5G modemiyle geliyor. Mate X’te ise Huawei’nin kendi Balong 5000 5G modemi kullanıldı. Bu test birebir vakitte Snapdragon modemi olmayan bir telefonun da 1 Gbps sürate ulaşabileceğini ortaya koydu.
Elbette gerçek hayattaki 5G suratları burdakinden farklı olabilir fakat bunun tüm 5G’li telefonlar için geçerli olduğunu unutmayalım.

Başa dön tuşu