Huawei üretimi azaltıyor, hedefler gözden geçirilecek

ABD tarafından kara listeye alınmasının akabinde birbiri arkasına teknoloji devlerinin vetosu ile karşılaşan Huawei’de işler zora girmeye başladı. Bir müddettir birtakım hususlarda gevşeme yaşansa da mevcut durumda önlem almak kural oldu.

Kaçınılmaz son

Çin’den gelen bilgilere nazaran Huawei’nin akıllı telefon üretimini azalttığı ve pek çok modelin üretim çizgisinin büsbütün durdurulduğu tabir ediliyor. Yılın başlarında Huawei için üretim çizgilerine personel desteği yapan Foxconn da yaşananlardan olumsuz etkileniyor.

Firma yasaklamaların başladığı tarihe kadar olan akıllı telefon mutabakatlarının motamot geçerli olduğunu ve Honor 20 Pro gibi pek çok modelin düşüncesiz bir biçimde yoluna devam edeceğini açıklamıştı. Ne var ki yaşananlar tüketiciyi korkutmaya yetti ve pek çok ülkede siparişler birbiri arkasına iptal edilmeye başladı.

Telefonlara olan ilginin düşmesi elbette firmanın gelecek planlarını da revize etmesine sebep oluyor. 2020 yılında Samsung’un geride bırakmayı planlayan Huawei birinci günlerde planlarında bir değişiklik olmadığını lisana getirmişti. Ne var ki Honor lideri Zhao Ming geçen hafta yaptığı açıklamada şimdiden bir şey söylemek için çok erken olduğunu vurguladı. Aslında tahliller de bu yıl Huawei’nin 150 milyon akıllı telefon satışına çok zorlayarak ulaşacağını varsayım ediyor.

 

Başa dön tuşu