Huawei’den geliştiricilere: Bizim işletim sistemimiz için uygulama yapın

ABD’nin uyguladığı ticaret yasağı nedeniyle sıkıntı günler geçiren Huawei bilhassa akıllı telefon operasyonları ile ilgili büyük kahır yaşıyor. En çok merak edilen bahislerden biri de şirketin Android olmadan, mevcut ve gelecekteki akıllı telefonlarına yönelik yazılım desteğini nasıl sağlamayı planladığı.
Çinli teknoloji devi hali hazırda kendi taşınabilir işletim sistemini geliştirme konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Huawei son olarak geliştiricileri HongMeng olarak anılan işletim sistemi için uygulama yapmaya çağırdı.
Şirketin Strateji ve Sanayi Gelişimi Lider Yardımcısı Xiao Ran, Ark derleyicisini Ağustos ayının sonunda resmen açık kaynaklı hale getirmeyi planladıklarını söyledi.

Android’den daha süratli ve pürüzsüz olabilir

2019 Çin Açık Kaynak Zirvesi‘nde konuşan tecrübeli yönetici ayrıyeten platformu, geliştiricileri kendi işletim sistemlerine davet etmek için kullandı ve onlardan HongMeng için uygulama oluşturmalarını istedi.
Huawei, Ark derleyicisinin Android’den çok daha verimli olduğunu öne sürdü. Daha süratli uygulama başlatma süreleri ile çok daha pürüzsüz bir performansa ulaşılabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde de HongMeng’in Android’den %60 daha hızlı olduğu tez edilmişti.
Huawei’nin işletim sistemiyle ilgili ortaya atılan tüm bu spekülasyonların ne derece gerçek olduğunu fakat HongMeng kullanıma sunulduktan sonra öğrenebileceğiz.

Başa dön tuşu