İlk kara delik görselinin aktarımında internet yetersiz kaldı: Uçakla veri transferi yapıldı

 
Hatırlayacağınız üzere birkaç gün evvel dünyanın birinci kara delik görseli oluşturuldu. Görsel hakkında tam odaklanılamadığı tartışmaları süredursun bilimsel çalışmalarla ilgili ilgi cazibeli bir ayrıntı ortaya çıktı. Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliğin devasa boyuttaki belgelerinin transferinde internet ağı yetersiz kalmış.

Bildiğiniz üzere elde edilen görsel için 8 adet teleskoptan elde edilen datalar kullanılmıştı. 5 petabyte’lık boyuttaki verilerin depolanması için kullanılan HDD’lerin tartısı ise yarım tonun üzerindeydi.

EHT deneyinde bazal interferometri tekniği ile toplanan radyo sinyalleri aslında uzun müddet evvel toplanmış. South Pole Telescope’da oluşturulan datalar Antartika’nın kış şartlarında elde edildiğinden ulaşım sorunlarından olsa gerek bilim adamları bilgileri işleyebilmek için yaz mevsimini beklemek zorunda kalmışlar.

 

Internet üzerinden transferden daha süratli olduğu için 2 başka data merkezine transferi uçaklarla gerçekleştirilen kayıtlar burada iki süperbilgisayar ortasında senkronize edildikten sonra sıraya konularak en son sonuç elde edilmiş.

”Sürpriz olmadı” 

 

Son olarak Arizona Üniversitesi’ndeki bu süreci yürüten hesaplamalı astrofizikçi Chi-Kwan Chan Ph.D. Çok sayıda GPU’dan oluşan sistemle elde edilen manzarayı birinci gördüğünde çok da şaşırmamış. Çünkü bilim adamı M87’nin keşfi esnasında çoklu GPU’lu sistemde birtakım simülasyonlar aracılığıyla zaten gerçek imgeye yakın sonuçlar elde etmiş.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu