Intel üretim desteği için Samsung’un kapısını çaldı

Bugüne kadar olabildiğince ana yonga üretimini kendi tesislerinde yapan Intel son periyotta yaşanan yetersizlik nedeniyle üretimi paylaştırmaya başladı. Giriş düzeyi işlemcilerin üretimini TSMC’ye kaydıran Intel artık de Samsung’un kapısını çaldı.

Yeni işlemcileri üretecek

Aslında Raja Khoduri geçtiğimiz aylarda Samsung genel merkezine ziyarette bulunmuş ve muhtemelen de bu bahis konuşulmuştu. Bununla birlikte beklendiği üzere Samsung’un 7nm sürecinde Xe ekran kartlarını üretmesi kelam konusu değil. Firma 14nm sürecine Intel işlemcileri üretecek.

Yapılan muahede kapsamında 2021 yılı başları için düşünülen Rocket Lake giriş düzeyi işlemci serisinin üretimi yer alıyor. Samsung bu işlemcilerin üretimine 2020 sonlarında başlayacak ve 2021 başlarında da piyasaya çıkacak. Samsung’un üretime bir mühlet devam edeceği tabir ediliyor.

Diğer kıymetli bir bilgi ise üretim yetersizliğin çok önemli boyutlarda olduğu. Intel yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar yetersizliğin sona ereceğini belirtmişti çünkü Apple için modem üretimi sona ermiş ve kısmın de satılması gündeme gelmişti.

Ne var ki Intel’in hala verimli bir 10nm süreci yakalayamaması ve tüm yongaların 14nm sürecine yığılması işleri daha da zorlaştırmış üzere. Yani Apple’a modem üretiminin aslında çok büyük bir tesirinin olmadığı anlaşılıyor çünkü Intel’in üretim konusunda tam olarak bilgi vermediği tabir ediliyor.

 

Başa dön tuşu