iOS uygulama geliştiricileri, Android geliştiricilerinden yüzde 64 daha fazla kazanıyor

Hiç kuşku yok ki, uygulama mağazaları Apple ve Google için en kıymetli gelir kaynaklarından biri. Bu bahislerde araştırma yapan şirketlerden biri olan Sensor Tower, taşınabilir uygulama pazarının genel mali durumuyla ilgili bir rapor yayınladı ve geliştiricilerin iOS ve Android platformunda ne kadar para kazandıklarını karşılaştırdı.

iOS kullanıcıları daha fazla para harcıyor

Mobil uygulama tahlil şirketi Sensor Tower’a nazaran, App Store geliştiricileri, brüt gelirde Google Play Store geliştiricilerine oranla yüzde 64 daha fazla çıkar elde etti. 2019 yılının birinci çeyreğinde, en âlâ 100 App Store yayıncısı 83.8 milyon dolar gelir elde ederken, Google Play’in en güzel 100 uygulama yayıncısısı ise 51 milyon dolar kazandı.
Raporda bu sayıya katkıda bulunan çeşitli nedenlere de dikkat çekiliyor. Uygulama kalitesi, kullanılabilirliği ve iOS kullanıcılarının abonelik tabanlı uygulamalara para ödemeye, Android kullanıcılarına oranla daha yatkın olmaları bu sonuca tesir eden değerli faktörler olarak gösteriliyor. Rapor, Apple App Store’unun tüketici harcamaları konusunda başkan olduğunu belirterek sonlanıyor.

Başa dön tuşu