Milyonlarca Instagram fenomeninin kişisel bilgiler sızdırıldı

Facebook’un sahip olduğu Instagram, çatı firmasından geri kalmayarak daima sızıntı haberleriyle gündeme gelmeye başladı. Bu seferki sızıntı ise 49 milyon Instagram fenomeninin (ünlüler ve marka hesapları dahil) şahsî bilgilerini içeriyor.

Telefon numaraları ve e-mail adresleri görüldü

Sızıntı, bir güvenlik uzmanı tarafından Amazon Web Services (AWS)’de fark edildi. Şifresiz olarak tutulan bu veritabanında kullanıcıların takipçi sayıları, profil fotoğrafları, onay tiki alıp almadıkları üzere herkese açık bilgilerin yanı sıra, telefon numaraları ve e-mail adresleri de bulunuyor. TechCrunch takımı veritabanındaki ünlülerden birine ulaşarak telefon numaralarının hakikat olduğunu kanıtlamış.

Sızıntının kaynağı Mumbai merkezli Chtrbox firması. Bu firma fenomenlerin sponsorlu içerik paylaşmalarını sağlayan bir iş ortağı pozisyonunda. Görünen o ki hesaplara ilişkin bilgileri derleyen Chtrbox gerekli güvenlik tedbirlerini almayı unutmuş.

Facebook da sızdırılan bilgilerin Instagram içerisinden mi alındığını yoksa farklı kaynaklardan mı bulunduğunu araştırmaya başladıklarını açıkladı. Neyse ki Chtrbox, veritabanını çevrimdışı hale getirerek erişimini engelledi. Lakin halihazırda yanlış ellere geçmiş olması mümkün. Bahisle ilgili Chtrbox tarafından şimdilik rastgele bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu