Microsoft, sanal gerçeklik ve HoloLens’in arkasındaki tüm ekipleri işten çıkarıyor

Birkaç gün evvel Microsoft, global işgücünün yaklaşık yüzde 5’ine tekabül eden 11.000 çalışan ile yollarını ayıracağını duyurdu. Görünüşü şirket, en büyük neşter darbelerini HoloLens, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik kısımlarında yapıyor.

Microsoft, AR ve VR’a olan inancını kaybetmiş olabilir

Microsoft tarafından sanal gerçeklik alanında daha ağır bir faaliyet gösterebilmek gayesiyle 2017’de satın alınan AltSpaceVR ve gerisindeki tüm takım ile yollar ayrılmış durumda. Yapılan açıklamaya nazaran AltSpaceVR, Mart ayında büsbütün kapanacak. AltSpaceVR’ın yanında Microsoft, tanınan MRTK yazılım çerçevesinin arakasındaki tüm grubu de ıskartaya çıkartıyor. Mixed Reality Took Kit olarak tabir edilen platformlar ortası yazılım çerçevesi Unity VR entegrasyonları ve HoloLens üzerinde büyük değere sahipti.

[bkzdh=159493[

Öte yandan HoloLens, eserin baş mimarı Alex Kipman’ın ayrılmasının akabinde son yıllarda esasen epeyce küçülmüştü. Microsoft’un HoloLens ile ilgili en büyük ve tahminen de tek odağı ABD ordusuyla yapmış olduğu muahede. Ek olarak önümüzdeki ay yeni bir sürüm çıkarması beklenen MRTK’nın ardındaki tüm grubun kapı önüne konması, Microsoft’un sanal gerçekliğe olan inancının kaybolmuş olduğunun bir göstergesi olabilir. Hatta bunun da ötesinde Microsoft bünyesindeki oyun markalarında da öncemli kesintilere gidiyor. İşten çıkarmalardan etkilenen stüdyoların başında The Coalition, 343 Industries ve Bethesda üzere değerli kıymetler bulunuyor.

Teknoloji firmalarındaki bu dev işten çıkarmalar aslında sorumsuzca büyümenin bir göstergesi olabilir. Firmalar pandemi periyodunda hiç olmadığı kadar yüksek ölçüde işçi alımına gitmişti. Artık ise pandemi devri geride kaldı ve kuvvetli iktisat kuralları gün yüzüne çıktı. Hasebiyle şirketler karlılıklarını koruyabilmek ismine önceliği olmayan alanlardan uzaklaşmaya çalışıyor.

Başa dön tuşu