Microsoft’un Xbox oyun gelirleri düşerken Game Pass rekor kırıyor

Microsoft, 31 Aralık 2022’de sona eren çeyreğe ait yararlarını açıkladı (mali yıl, 1 Temmuz’dan gelecek yılın Haziran ayının sonuna kadar devam ediyor) ve firmanın net gelirlerinde yaşadığı kayıplar dikkat çekti. Bununla birlikte, Xbox bölümünde de gelir kayıpları gözlemleniyor.

Oyun gelirleri düştü

Microsoft’un genel oyun gelirleri yıllık bazda yüzde 13’lük bir düşüş yaşamış durumda. Xbox donanım gelirleri yıllık bazda yüzde 13, Xbox içeriği ve hizmetleri ise yıllık bazda yüzde 12 oranında gerilemiş vaziyette. Microsoft, oyun içeriği gelirindeki düşüşün birinci taraf içerik eksikliğinden ve düşük üçüncü taraf satışlarından kaynaklandığını argüman ediyor. Yani Microsoft, konsola kâfi oyun getirmedik ve hasebiyle da satamadık diyor.

Öte yandan donanım satışlarının açıklaması bu kadar kolay değil. Geçen yıl, Xbox Series X ve S konsollarında tedarik derdi yaşanıyordu lakin geçtiğimiz yıl ve bu yıl tedarik sıkıntıları büyük oradan çözülmüş durumda. Microsoft, tatil periyodunda Xbox Series S’te indirime gitse de kâfi olmadı. Nintendo Switch ve PlayStation 5 hala daha Xbox’ın önünde.

Game Pass rekor kırıyor

Tüm bunların yanın yeterli olan şey ise Microsoft’un Game Pass hizmetinin büyümeye devam etmesi. Game Pass, son yıllarda Microsoft tarafından bir formda desteklendi ve hizmet büyümeyi sürdürüyor. Aktarılanlara nazaran servisin aylık faal kullanıcı sayısı rekor kırarak 120 milyona ulaşmış. Lakin Game Pass’in tek başına Microsoft’un oyun gelirlerini kurtarması yahut dengelemesi şimdilik mümkün değil.

Tüm bunların yanında Microsoft, yaklaşık 10.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Bilhassa, Halo geliştiricisi 343 Industries’in “sert darbe aldığı” söyleniyor. Elbette Microsoft, Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almaya çalışıyor ama bu mutabakat düzenleyicilerden gelen zorluklarla karşı karşıya.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu