MSI Afterburner yolun sonuna geldi

MSI tarafından ekran kartlarında ince ayar yapılabilmesi için 2009 yılında kullanıma sunulan MSI Afterburner uygulaması yolun sonuna geldi. Ambargo nedeniyle para alamayan Rus geliştirici projeyi sonlandırıyor.

MSI Afterburner neden kapanıyor?

MSI Afterburner uygulamasının kökeni Rus Alexey Nicolaychuk tarafından geliştirilen RivaTuner uygulamasına kadar gidiyor. Nvidia ekran kartlarına ince ayar yapılmasını sağlayan RivaTuner uygulaması sonrasında MSI Afterburner olarak bilinen yazılıma hayat verdi. Afterburner ince ayarlar yanında gerçek vakitli istatistikleri de başka bir pencerede gösterebiliyordu.

2009 yılından bu yana MSI ile birlikte çalışan Alexey Nicolaychuk, yazılımı devam ettirmesi karşılığında MSI’dan belli bir ödeme alıyordu. Ne var ki Rus-Ukrayna savaşı nedeniyle Rus bankalarına ambargo uygulanması işleri bozdu.

Yaklaşık 1 yıldır parasını alamaya Alexey Nicolaychuk projeyi sonlandırma kararı aldı. Geçen yıl istekli olarak yazılımı devam ettirmeye çalışan Alexey Nicolaychuk, firmanın ödeme konusunda bir tahlil bulamadığını ve artık mali gücünün kalmadığını belirtti. Boş vakitlerinde yeniden projeye takviye olacağını fakat işin sonunda bırakmak zorunda olduğunu lisana getirdi. Alexey Nicolaychuk bununla birlikte gerçek vakitli istatistikleri sağlayan RivaTuner Statistics Server (RTSS) sunucu eklentisine takviyesini sürdürecek.

MSI Afterburner ince ayar uygulamaları içerisinde en popüleriydi. Öteki tanınan uygulama EVGA Precision X de firma ekran kartı pazarından çekildiği için iptal edildi. Yani ince ayar konusunda kullanıcıları sıkıntı günler bekliyor. MSI ise yaptığı açıklamada sıkıntıya bir tahlil bulmaya çalıştıklarını lisana getirdi.

Başa dön tuşu