Samsung, İlk Yüksek Kapasiteli SSD’sini Tanıttı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, tam 60 TB’lık yüksek kapasiteli SSD’sini tanıttı.

Her ne kadar daha çok akıllı telefonları ve giyilebilir teknolojileri ile akıllara gelse de Samsung, bellekler ve depolama çipleri konusunda da küresel piyasalarda liderlik elde ediyor. Güney Koreli firma, 60 TB’lık SSD’sini tanıtırken yeni kontrol sistemleri sayesinde 120 TB SSD’ler de üretebileceklerini ifade etti. 

Samsung’un SSD üretimi her ne kadar dikkat çekiyor olsa da şimdiye kadar firmanın ürettiği en büyük kapasiteli SSD’ler 32TB’a kadar çıkabiliyordu. Firmanın 61,44TB’lık PM1743 SSD’si şimdi Solidgm’in ve Western Digital’in SSD’leri ile rekabete girecek. Her iki firma da şirketlere hizmet veriyor. 

120TB’lık versiyon da uzak değil

samsung 60tb ssd

Samsung’un PM1743 için kullandığı sistem 176 katmanlı 7. nesil V-NAND QLC bellek ve kontrolcüsünden oluşuyor. SSD’nin okuma hızı ise 7,2GBps oluyor. Yazma hızı ise saniyede 2,0 GB’a kadar ulaşabiliyor. 1,6 milyon rastgele okumaya sahip olan SSD, 110 bin rastgele IOPS’a da sahip. Test sonuçlarına göre SSD, 5 yıl boyunca günde 0,26 yazmaya dayanabiliyor. 

Yeni SSD, sunucularda iki farklı şekilde kullanılabilecek. Bu formlar U.2 ve PCIe 4.0 x4 olacak. Ayrıca yeni SSD, yüksek yoğunluklu makineler için PCIe 5.0 x4 arayüze de sahip olacak. Şimdilik bu SSD’nin fiyatı ve elektrik tüketimi konusunda bir açıklama yapılmadı.

Samsung’dan Moral Bozan Yapay Zekâ Açıklaması: Telefonlardaki “Galaxy AI” Özellikleri, 2025 Sonuna Kadar Bedava Olacak

Bir Kişi, Samsung Galaxy Buds 3 Pro’yu Daha Tanıtılmadan Satın Aldı: AirPods Benzeri Tasarım Doğrulandı, Fiyatı Ortaya Çıktı!

Başa dön tuşu