Nostaljik oyunlar, makine öğrenimi ile günümüz teknolojisine uyarlanabiliyor

En sevdiğiniz klasik görüntü oyunları, artık günümüz teknolojilerine uyarlanabiliyor. Fakat bu geliştirmeleri yapan oyunun üretimcileri değil, bu işe gönül vermiş bağımsız kullanıcılar. Üstelik bu işlem yapay zeka (AI) teknolojisi kullanılarak kısa bir müddette gerçekleşiyor.

Heyecan verici bir gelişme

Nostaljik oyunların, günümüz sistemlerine adapte edilme süreci epeyce sancılı ve uzun olabiliyor. Bu süreç aylarca, hatta yıllarca sürebilirken, yeni geliştirilen sistem, makine öğrenimi ile bu süreci yalnızca birkaç haftaya indiriyor. Bunun en âlâ örneği ise, Mart ayında Reddit kullanıcısı BearborgOne’ın sevilen klasik oyunlardan Metroid Prime 2‘yi 4k’lık bir başyapıta dönüştürmesi olarak gösteriliyor.

ESRGAN (Enhanced Super-Resolution Generative Adversarial Networks ) ismi verilen bu teknoloji, grafik dokularını orijinal oyundan toplayıp, tahlil ediyor ve düşük çözünürlüklü grafiklerdeki boşlukları doldurarak tasarımı düzeltip sertleştiriyor. Yapay zeka ise bulanık pikselleri adeta bir restorasyondan geçirerek, detaylı binalar yahut ağaçlar haline getiriyor. Yapay zeka tüm süreçleri yapıyor görünse de, karmaşık kimi oyunlardaki görüntülerin el ile temizlenmesinin yüzlerce saat sürebileceği söz ediliyor. Lakin bu gelişmenin, retro oyunlardan aldığı zevki şimdiki oyunlardan alamayan kullanıcılar için heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu