Nvidia yapay zekâ performansını yüzde 30 arttıracak

Oyuncu ekran kartlarına birinci defa Tensor adı verilen çekirdekleri ekleyerek grafik teknolojilerini yapay zekâ ile birleştiren Nvidia artık ikinci büyük adıma hazırlanıyor. Bu sefer yazılım tarafında bir gelişme yaşanacak.

Nvidia Tensor çekirdekleri coşacak

Gelen yeni bilgilere nazaran Nvidia, şoförlerinde yapay zekâ optimizasyonunu en üst noktaya çıkarmaya hazırlanıyor. Şoförlere yapılacak bu düzgünleştirme ile gelirli ekran kartlarında yüzde 30 civarında yapay zekâ performans artışı, ortalama olarak ise yüzde 10 artış elde edilecek.

Firma daha evvel şoförlerinde iyileştirmeler yapacağını belirtmişti fakat oyuncuya nasıl yansıyacağı bilinmiyordu. Başta RTX ışın izleme olmak üzere DLSS akıllı ölçeklendirme üzere hayati kıymet taşıyan teknolojiler bu iyileştirmelerden nasibini alacak. Haliyle oyunlarda da gerçekçilik ve kalite en üst düzeye çıkacak.

Nvidia bu mevzuda öncü olsa da AMD yavaş yavaş ortayı kapatmaya çalışıyor. FSR teknolojisi yapay zekâ dayanaklı hazırlanırken Xilinx tarafından tasarlanmış yapay zekâ yongası da birinci sefer AMD 7040 APU serisinde kendisine yer buldu.

Başa dön tuşu