OPPO, Kendi İşlemcisini Üretmeye Başlamış Olabilir

Teknoloji analisti Ice Universe, bugün yaptığı paylaşımda OPPO’nun kendi mobil işlemcisini geliştirmeye başladığını iddia etti. Sektördeki pek çok kaynak ise bu iddiaların doğru olabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yeni katlanabilir telefonları Find N2 ve N2 Flip’e ek olarak tamamen camdan oluşan konsept telefonunu tanıtan OPPO, 2021 yılının başlarında yıl MariSilicon X isimli Nöral İşlem Birimi ve Marisilicon Y isimli Bluetooth çipini tanıtmıştı.  Tanıtım esnasında bu çiplerin 2022 yılında üretilecek telefonlarda kullanılması planlandığı.

Bugün ise ünlü teknoloji analisti Ice Universe, OPPO’nun tamamen bağımsız bir işlemci üzerinde çalıştığını ve bu işlemciyi kullanan ilk telefonların 2024 yılında piyasaya sürüleceğini iddia etti.

Apple Silicon’a rakip olabilir mi?

Özellikle Çinli telefon markaları hakkında yaptığı tutarlı analizlerle tanınan Ice Universe, Twitter hesabından yaptığı bir açıklamada OPPO’nun Marisilicon X ve Y çiplerine ek olarak benzer bir mimariye sahip tamamen bağımsız bir işlemci geliştirdiğini iddia etti. İddialara göre bu işlemci hiçbir işlemci üreticisinin altyapısını kullanmayacak ve tamamen OPPO mühendislerinin elinden çıkacak.  

Halihazırda binlerce mühendise sahip olan ve sürekli olarak “Çip Geliştirme” departmanına yeni mühendisler alan şirketin 2023 yılının sonlarına doğru bu işlemciyi tanıtacağı ve 2024 yılında kendi işlemcisine sahip ilk telefonlarını piyasaya süreceği düşünülüyor. Ayrıca bu iddiaları akıllı telefon sektöründeki pek çok isim de doğruluyor. Daha önce Samsung ve Huawei gibi markalar da kendi çiplerini geliştirmek istemiş ancak en nihayetinde başarısız olarak kendi tasarımlarını TSMC gibi üreticilere lisanslı bir şekilde ürettirmişti.

Apple ve NVIDIA’nın Çip Üreticisi TSMC, Önümüzdeki Hafta 3nm Çiplerini Üretmeye Başlıyor

Ancak gelen iddialara göre OPPO tamamen bağımsız bir şekilde kendi çipini üretecek ve bu başarısıyla Apple’a rakip olacak. Sektördeki pek çok isim ise Çinli teknoloji devinin bu girişimine fazlasıyla olumlu bakıyor.

Kaynak :
https://www.gsmarena.com/ice_universe_oppo_is_working_on_its_own_smartphone_chipset-news-57029.php

Başa dön tuşu