Philips, LiFi teknolojisine dayanan yeni kablosuz iletişim teknolojisini başlattı

Daha evvel Philips Lightning olarak bilinen Signify şirketi, LiFi teknolojisine dayanan yeni bir ticari kablosuz bağlantı sistemi başlattı. Trulifi adı verilen bu teknoloji telsiz sinyallerine dayanan Wi-Fi, Bluetooth yahut 4G / 5G üzere klâsik kablosuz standartların tersine, yüksek süratlerde kablosuz bağlantı için ışık dalgalarını kullanıyor.
 

250 Mbps sürate kadar kablosuz ilişkiyi destekliyor

Trulifi, Philips aydınlatma eserlerinde yerleşik olan optik kablosuz alıcı-verici teknolojisini kullanıyor ve bu teknoloji birebir vakitte mevcut aydınlatma yapılarına da uyarlanabilme özelliğine sahip. Signify, Trulifi sisteminin, ofis katları ve toplantı odaları üzere büyük alanlara 150 Mbps sürate kadar kablosuz ilişki sağlayacağını açıkladı.

Trulifi tıpkı WiFi üzere, kullanıcıların kapsama alanlarının bulunduğu alanlarda serbestçe dolaşmasına da imkan sağlıyor. LiFi sinyalini almak ve bilgileri kaynağa geri göndermek için ise dizüstü bilgisayara takılı bir USB erişim anahtarının gerektiği belirtilmiş. Platformun, aygıtları birbirine bağlamak için adeta bir kablo vazifesi de görüyor ve 250 Mbps‘ye kadar suratı destekliyor. Bu teknoljinin birinci müşterilerinin ise Polonya ve Romanya‘da faaliyet gösteren iki kurumsal şirket olduğu açıklandı.

Başa dön tuşu