Samsung ekran pazarının lideri olmaya devam ediyor

IHS Markit tarafından yayınlanan yeni bir raporda Samsung, 2019 yılının birinci çeyreğinde, ekran pazarındaki en üst sırada yer alıyor. Açıklanan datalara nazaran Güney Koreli şirket toplam pazarın %40.2‘sini elinde bulundurken, yıllık bazda ise %6.6 puanlık bir düşüşle 3.4 milyar dolarlık ekran sattı.

Samsung’un ezici üstünlüğü var

Japan Display, Samsung’u %12.3‘lük bir pazar hissesi ile uzaktan takip etmeye devam ederken, BOE ise en büyük kazanan oldu pazar hissesini neredeyse iki katına çıkararak %11.9 yaptı. IHS Markit, ikinci çeyrekte BOE’nin, Japan Display’i geçerek ikinci sırayı alacağını öngörüyor. Açıklanan bilgiler tüm ekran pazarını kapsıyor, lakin analistler Samsung’un öncülüğünü sürdürmesinin asıl nedenini akıllı telefonlarda kullanılan OLED panellerini üretmesine bağlıyor. Çünkü birçok şirket ekrana gömülü parmak izi tarayıcılar için bu ekran tipini tercih ediyor.

LCD‘yi bu bilgilerden çıkarırsak ve sırf OLED panellerinden bahsedersek, Samsung bu hususta neredeyse tartışılmaz. Çünkü şirket OLED pazarının %80’inden fazlasını elinde bulunduruyor. Samsung’un bu alandaki en büyük rakiplerinin ise Huawei Mate 20 Pro satışları nedeniyle pazar hissesini ikiye katlayan Çinli BOE ve Koreli üretici LG olduğu söz ediliyor.

Başa dön tuşu