Samsung, Google ve Qualcomm karma gerçeklik platformu geliştirmek için iş birliğine gitti

Teknoloji dünyasının en çok merak uyandıran alanlarından biri haline gelen karma gerçeklik çözümleri, büyük markaların ilgisini çekmeye devam ediyor. iPhone ve Mac gibi ürünlerle ön plana çıkan Apple‘ın, karma gerçeklik gözlüğü geliştirdiği uzun zamandır biliniyor.

Hatırlatmak gerekirse Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü özelindeki çalışmalarını yaklaşık 2 yıldır sizlere aktarıyoruz. Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün önümüzdeki Haziran ayında gerçekleşecek olan WWDC 2023 ile birlikte tanıtılması da bekleniyor.

Karma gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışan tek firmanın Apple olmadığını da ekleyelim. Samsung, dün gerçekleşen bir etkinlikle birlikte yeni akıllı telefon modellerini tanıttı. Etkinlikte karşımıza çıkan bir diğer önemli gelişme ise Samsung, Google ve Qualcomm‘un karma gerçeklik platformu geliştirmek için iş birliğine gittikleri oldu.

Söz konusu ortaklık, Samsung Galaxy Unpacked etkinliğinin sahnesinde Samsung’tan TM Roh, Qualcomm’dan Cristiano Amon ve Google’dan Hiroshi Lockheimer‘ın katılımı ile birlikte duyuruldu.

Paylaşılan bilgilere göre Samsung, Google ve Qualcomm, karma gerçeklik teknolojileri geliştirmek için birlikte çalışacak. Şu an için 3 firmanın ortaklığı ile geliştirilen bir karma gerçeklik donanımı veya yazılımı bulunmadığını da ekleyelim. Samsung, Google ve Qualcomm ortaklığı ile geliştirilecek olan karma gerçeklik platformunun; Qualcomm’un Snapdragon XR teknolojisi, Samsung’un donanım ürünleri ve Google’ın yazılım teknolojileri ile birlikte geliştirilmesi hedefleniyor.

Karma gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışmalar yapan firmalar arasında yer alan Meta, geçtiğimiz aylarda karma gerçeklik gözlüğü olan Quest Pro modelini tanıtmıştı.

Samsung, Google ve Qualcomm, yaptıkları ortaklık ile birlikte hem Meta’nın Quest Pro modeline hem de Apple tarafından tanıtılacak olan karma gerçeklik gözlüğüne rakip olmayı hedefliyor. Teknoloji dünyasının en önemli firmaları arasında yer alan Samsung, Google ve Qualcomm’un karma gerçeklik gözlüğü ile ilgili çalışmalarını sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Başa dön tuşu