Samsung, önümüzdeki hafta 3nm üretim yol haritasını açıklayacak

Tayvanlı yarıiletken üreticisi TSMC, pazar hissesinin %50’den fazlasını elinde tutuyor. İkinci jenerasyon 7nm üretimine başlamış olan şirketin, birinci 5nm üretimini yapmaya hazır olduğu da tabir ediliyor.

Sektörün bir öteki oyuncusu Samsung ise rekabeti 3nm boyutlarına çekmeye çalışıyormuş üzere gözüküyor. TSMC ile olan rekabet gücünü korumak kapsamında Koreli devin önümüzdeki hafta 3nm üretim yol haritasını açıklaması bekleniyor.

TSMC hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl, 7nm hacimli üretime başlamış ve bu yıl da ekstrem ultraviyole litografisine (EUV) dayanan ikinci kuşak 7nm (N7+) üretimine geçmişti. 2020 yılında 5nm risk sürecine geçmeyi hedefleyen şirket, ticari üretime ise 2020’nin ikinci yarısında başlamayı planlıyor. 5nm için ikinci nesil üretim ise 2021 yılında başlayacak.

Samsung’un geçtiğimiz sene yayınladığı yol haritaları ise TSMC’ye kıyasla daha agresif bir siyaset izliyordu. Şirket direk olarak EUV litografisine giriş yapmış ve bu alanda birinci meyvesini 7nm EUV yongası ile almıştı. Halihazırda ise 5nm üretim sürecinde bulunan şirketin, 3nm üretim sürecine geçiş yapmaya istemesi yarıiletken kesiminde bir oldukça ses getirecekmiş üzere görünüyor.

Başa dön tuşu