Telefon Konuşmalarınız “Dirtbox” ile Dinleniyor Olabilir!

Küçücük bir kutu sayesinde, mobil ağ üzerinden yaptığınız telefon görüşmelerinin veya en yakın arkadaşınıza attığınız mesajların başkaları tarafından kolayca dinlenebileceğini ve okunabileceğini söylesek, ne dersiniz?

Kulağa biraz paranoyakça geliyor olabilir ama aslında olasılıklar dahilinde. Çünkü “Dirtbox” denilen küçücük bir cihaz, tüm bunları yapmakla görevli. 

DRT olarak da bilinen Dirtbox, Digital Receiver Technology şirketi tarafından üretildiği için bu adla biliniyor ancak ismi “kir kutusu” anlamına geliyor. En mahrem bölgelerimizden biri olan telefonlara sızabilen Dirtbox’a daha yakından bakalım. 

Dirtbox, cep telefonu kulesi kılığına girer ve telefonlarınızı kandırır. 

dirtbox

Amerika Birleşik Devletleri Kolluk Kuvveti Hizmetleri, şu anda cep telefonlarını, özellikle de şüpheli gördükleri cep telefonlarını tespit etmek ve bulmak için uçaklara monte edilmiş bu kutuları kullanıyor. 

Genellikle, casusluk faaliyetlerinde veya yasa uygulayıcı kurumlar tarafından soruşturmalar sırasında kullanılan Dirtbox, bilgi toplamasının yanı sıra cep telefonuyla gerçekleştirilen her iletişimi kaydediyor. Ayrıca, iletişimi bozmak ve kesmek için de kullanılabiliyor. 

Bu hızlı ses ve veri iletişimini yakalamak için 4G LTE frekansları kullanılıyor. 

baz istasyonu

Aynı anda 200’den fazla cep telefonunun iletişimini şifreleme ve çözme yeteneğine sahip olan Dirtbox’ın amacı; iletişime erişme, yönetme, bozma ve suçluları ortaya çıkarma olarak tanımlanabilir. 

Cep telefonları, çevredeki en güçlü sinyali bulmak ve onu kullanmak için tasarlanmış olduğundan, otomatik olarak bu sahte kuleye bağlanıyorlar. Üstelik, baz istasyonları Dirtbox’ın gücünü arttırıyor. Civarda gerçek baz istasyonları olsa bile, Dirtbox’ın yaydığı güçlü sinyal, cep telefonunun onu seçmesine sebep oluyor. 

Baz İstasyonlarından Yayılan Dalgalar Sağlığımızı Ne Şekilde Etkiliyor?

Dirtbox’ın alanının içindeyseniz, siz farkında olmadan telefonunuz ona veri akışı sağlar.

konuşmalarımız dinleniyor mu

Bir insansız hava aracına, uçağa veya drone gibi bir cihaza Dirtbox monte edilirse, yüzlerce cep telefonunun verilerine erişebilir. SMS’ler, kayıtlı telefon görüşmeleri, arayan kişinin ve telefon sahibinin kimliği… Her şeye ulaşabilir. Bu veriler, yasa uygulayıcı kurumlar tarafından araştırma veya soruşturmalar sırasında kullanılabilir.

Bu cihazlar, polis ve diğer devlet kuruluşlar için kolaylık sağlıyor.

stingway

Önceden, telefonların polis tarafından izlenip bir suçu ortaya çıkarmak için kullandığı en yaygın yöntem GSM operatörleriydi. Ancak şimdi, Dirtbox gibi araçların geliştirilmesiyle işler kolay ve pratik bir şekilde, bürokrasiye takılmadan sürdürülebiliyor. 

Dirtbox gibi cihazların etki alanına girmeden telefon kullanmak mümkün mü?

dinleme cihazı

Evet, mümkün. Bu cihazlara yakalanmamak için geliştirilmiş kripto telefonlar, onlardan gelen sinyalleri ayırt edip engelleyebiliyor. Ancak, bir suça karışmadıysanız böyle bir şeye gerek yok. En yakın arkadaşınızla mesajlaşmalarınızın polisler tarafından pek umursanacağını sanmıyoruz…

Türkiye’de Dirtbox kullanılıyor mu?

telefon dinleme

Dirtbox gibi izleme cihazlarının kullanımı, kişisel gizlilik ve güvenlik konularını da beraberinde getirdiğinden çoğu ülkede düzenlemelerle kontrol altına alınmıştır. Türkiye’deki telekomünikasyon izleme faaliyetleri ise, Elektronik Haberleşme Kanunu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın düzenlemeleri gibi yasal çerçevelerle belirlenen kurallara tabidir.

Bu da, yasa uygulayıcı kurumların belirli şartlara uygun olarak izleme faaliyetlerini gerçekleştirebildiği anlamına gelir. Dirtbox’ın Türkiye’de kullanılıp kullanılmadığına dair kesin bir bilgi yok çünkü gelişmiş izleme cihazlarının kullanımı yasa uygulayıcı kurumlar veya istihbarat ajansları tarafından gerçekleştirilen özel operasyonlar gizli tutuluyor.

Belediyelerin Vatandaşlara SMS Göndermek İçin de Kullandığı Femtocell Nedir? Konum Verilerimiz Tehlikede mi?

İstenmeyen Aramalar, e-Posta ve SMS’ler Nasıl Engellenir? (e-Devlet Onaylı)

Siyasi Parti ve Siyasetçilerden Gelen SMS’leri Nasıl Engellersiniz?

Başa dön tuşu