TSMC, 3nm verimliliğinde yüzde 80’lere ulaştı! Samsung ise yüzde 20’lerde

Birden çok analist ve uzmana atıfta bulunan Business Next kaynaklı rapor, TSMC’nin 3nm sürecindeki verimlilikte Samsung Foundry‘den değerli ölçüde daha güzel olduğunu ortaya koyuyor. Rapora nazaran TSMC’nin 3nm yongaları eserlerde kullanılabilecek düzeyde lakin Samsung’un yürümesi gereken hala uzun bir yol var.

TSMC, verimlilikte Samsung’un çok önünde

Temelinde Samsung Foundry‘nin yüksek hacimli 3GAE (3nm, Gate All Around) çip üretimine ve örneklemesine TSMC’ye nazaran birkaç ay daha evvel geçiş yaptı. Lakin firma istenilen verimliliği hala daha yakalayamamış durumda. O denli ki ortadan geçen aylar boyunca Samsung’un 3nm verimliliğinin halen daha yüzde 10 ila yüde 20 ortasında olduğu tez ediliyor. Öte yandan TSMC tarafından gelen bilgiler, yarı iletken devinin N3 (3nm) sürecinde yüzde 60 ila yüzde 80 verimlikte olduğunu gösteriyor.
Hatta aktarılanlara nazaran TSMC’nin 3m sürecinde elde ettiği kazanımlar yüzde 80 verimlilik ile birleştirildiğinde 5nm ile tıpkı düzeyde performans elde edilebileceği söylenmekte. Lakin göz gerisi edilmemesi gereken kıymetli bir faktörün bulunduğunu da söylememiz gerekiyor. Bu verimlilik düzeyleri ne Samsung ne de TSMC tarafından onaylanmış değil. Rapor, Samsung’un aylardır hiçbir gelişim göstermediğini argüman ediyor fakat bu durum pek mümkün durmuyor.

Öte yandan TSMC’nin 3nm sürecinin en büyük ve birinci müşterisi Apple olacak. Bununla birlikte TSMC daha istikrarlı ve verimli N3E üretim sürecine de 2023’ün sonlarında geçecek. Akabinde daha gelişmiş N3P teknolojisine geçiş yapılarak verimlilik ve performans kazanımları bir kere daha artacak. Samsung’un da misal yol haritası mevcut ve yakın bir vakitte onlardan da yeni bilgiler geldiğini görebiliriz.

Başa dön tuşu