Türk Telekom, Türkiye’deki şehirleri akıllı şehirlere dönüştürüyor

Türk Telekom, son kullanıcı odaklı teknolojilerinin yanı sıra dijitalleşme tahlilleri de sunuyor. Belediyeler üzere lokal idarelerin dijitalleşme süreçlerine katkı sağlamayan yeni jenerasyon kent dönüşümü teknolojileri sunuyor. Yeni Jenerasyon Şehirler ağı ile ulaşım, ömür, sıhhat, etraf, güç, güvenlik üzere pek çok alanda tahliller sunuyor. Kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını ve vatandaşların hizmet tecrübesinin artması sağlanıyor. Sürdürülebilir ve inançlı kent hayatı için uçtan uca teknolojiler ile kentleri akıllı hale getiriyor.

Türk Telekom’un Yeni Kuşak Kentler Projesi için iş birliği yapılan kent sayısı; Edirne, Aksaray, Mersin, Düzce, Karaman, Kars, Kocaeli, Elâzığ, Antalya, Kütahya, Kırşehir, Denizli ve Konya’nın akabinde Osmaniye’nin eklenmesiyle 14’e ulaştı.

Akıllı şehircilik tahlilleri ile vakitten tasarruf sağlanırken etraf dostu tahliller ile verimlik sağlanıyor. Türk Telekom’un tahlilleri sayesinde trafikte geçirilen müddette yaklaşık yüzde 35 tasarruf, akaryakıt tüketiminde yüzde 30 tasarruf sağlandı. Yüzde 25 oranında daha az karbondioksit salınımı yapılmasında faal rol oynadı.

Akıllı kent tahlillerine akıllı ulaşım sistemlerinin entegre edilmesi sağlanıyor. Aksaray Belediyesi iş birliği hayata geçirilen elektrikli bisikletli ulaşım projesi ile etraf dostu ve sürdürülebilir ulaşım imkanı sunuldu. Proje, Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ne direkt katkı sağladı.

30’dan fazla lokal idareye hizmet sunuluyor

Yerel idarelerin gereksinimlerine özel anahtar teslim ve uçtan uca tahliller geliştiren Türk Telekom; Belediyelerin vatandaşlarıyla bağlantılarını güçlendiren, Toplumsal Medya İdaresi, Vatandaş Bağlantı Platformu, Taşınabilir Anket ve Beyaz Masa Yazılımları ve Kentlere Özel Taşınabilir Uygulama tahlilleri ile lokal idarelerin dijital dönüşümlerine katkı sağlıyor. Türk Telekom, bugüne kadar, 30’dan fazla lokal idareye sunduğu yazılım tahlilleriyle belediyelerin verimliliğini artırarak maliyetlerini düşürmesine takviye oldu.  

Yeni Jenerasyon Kentler projesi hakkında açıklamalarda bulunan Türk Telekom Pazarlama ve Müşteri Tecrübesi Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Özden, “Günümüzde akıllı kentler hem ekonomik hem de toplumsal kalkınmanın temel ögelerinden biri. Sürdürülebilir ve inançlı bir kent hayatı için kentlerin uçtan uca akıllı kentler haline getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.  Türk Telekom olarak, irtibat ve teknolojiyle ilişkilendireceğimiz her alanda ülkemizin dijital ve teknolojik dönüşümüne öncülük ederken, yenilenebilir güç kaynaklarının yaygınlaştırılması ismine Türkiye’ye kıymet katacak projeler üretmeyi sürdürüyoruz. Bu projelerden biri olan Yeni Kuşak Kentler platformu ile ülkemize uçtan uca dijital tahliller sağlayan akıllı etraf, akıllı ulaşım, akıllı ömür, akıllı iktisat, akıllı toplum ve akıllı idare başlıkları altında sunduğumuz uygulamalarımızla, kent hayatındaki ömrü kolaylaştıracak tahliller sunuyoruz” dedi.

Başa dön tuşu